AZERBAIJAN NATIONAL                               ACADEMY OF SCIENCES
DIVISION OF BIOLOGICAL AND MEDICAL SCIENCES
The General Assembly of ANAS started
On February 20, the General Assembly of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) began its work in the Presidium building of ANAS.
The event was attended by Farah Aliyeva, Head of the Department of Humanitarian Policy, Diaspora, Multiculturalism and Religious Issues of the Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan; Emin Amrullayev, Minister of Science and Education; Anar Isgandarov, Chairman of the Science and Education Committee of the Milli Majlis;  Famil Mustafayev, Chairman of the Supreme Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan; Mehriban Imanova, Executive Director of the Azerbaijan Science Foundation; Aktoty Raimkulova, President of the International Turkic Culture and Heritage Foundation; Academician Shahin Mustafayev, President of the International Turkic Academy; Professor Muzaffer Şeker, President of the Turkish Academy of Sciences (TÜBA) (online); Professor Li Lei, a member of the Executive Council of the Hong Kong Core Academy of China, (online); members of the Presidium of ANAS; members of parliament; active and corresponding members of ANAS; directors of scientific institutions and organizations of ANAS; rectors of higher education institutions; and the authors of significant scientific achievements in Azerbaijan in 2024.
At the beginning, the attendees had viewed an exhibition dedicated to the scientific achievements of 2024.
The meeting was opened by the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, who presented the agenda of the General Assembly.
Then, the State Anthem of the Republic of Azerbaijan was played.
Afterwards, the memory of the distinguished scientist, corresponding member of ANAS Rufat Mirgasimov was honored with a minute of silence.
The President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli presented a report titled “From Fundamental Reforms in the Academy of Sciences to the Development Concept and Roadmap” at the General Assembly.
Subsequently, Emin Amrullayev, Minister of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, and Aktoty Raimkulova, President of the International Turkic Culture and Heritage Foundation delivered speeches at the event.
Academic Secretary of ANAS, Academician Arif Hashimov also presented a report titled “Scientific Report of the 2024 Academic Year”.
The head of the working group, Director of the Department of Science and Education of the Presidium of ANAS, Doctor of Philology Sarkhan Khaveri, provided information about the “Development Concept and Roadmap Project of ANAS”.