AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) hibrid formada Ümumi yığıncağı keçirilib.
Bölmənin regionlarda çalışan üzvləri toplantıya Zoom proqramı üzərindən qoşulublar. İclas ölkənin biologiya, aqrar və tibb sahələri üzrə elm və təhsil müəssisələrində alınmış mühüm elmi tədqiqat nəticələrinin müzakirəsi və qiymətləndirilməsinə həsr olunub. İclasda BTEB-in üzvləri ilə yanaşı, Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin, Səhiyyə Nazirliyinin, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin rəsmi nümayəndələri, elmi tədqiqat müəssisələrinin və universitetlərin rəhbərləri və aparıcı alimləri, mühüm nəticələrin müəllifləri və b. iştirak etmişlər.
Öncə AMEA-nın vitse-prezidenti AMEA Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin Elmi şurasının sədri, akademik İradə Hüseynova iştirakçıları iclasın gündəliyi ilə tanış edib. Bölmənin rəhbəri qeyd edib ki, cari il bir sıra mühüm hadisələrlə yadda qalıb. 2024-cü ilə suverenliyini tam şəkildə bərpa edərək daxil olan Azərbaycan Respublikasında Prezident və parlament seçkiləri böyük ruh yüksəkliyi və mütəşəkkilliklə keçirilib və hər iki seçki prosesi uzun illərdən sonra işğaldan azad edilmiş ərazilərimizi də əhatə edib. 2024-cü ilin ölkə Prezidenti tərəfindən “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi Bölmənin tədqiqat istiqamətləri üzrə fəaliyyət göstərən elmi müəssisələrin və universitetlərin müvafiq kafedralarının, elmi ictimaiyyətin fəaliyyətinə əhəmiyyətli dərəcədə təsr göstərib, mühüm problemlərin həlli üzrə yeni prioritetlərin ön plana çıxmasına səbəb olub. Qeyd olunan məsələlər çərçivəsində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, nazirliklər, elm və təhsil müəssisələri tərəfindən çoxsaylı tədbirlər həyata keçirilib.
Akademik milli, regional və qlobal hədəflərlə bağlı böyük tarixi əhəmiyyət daşıyan və dünya üçün taleyüklü qərarların qəbul olunduğu möhtəşəm bir tədbirə – BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) Azərbaycan Respublikasının böyük uğurla evsahibliyi etdiyinə diqqət çəkib. COP29-un işində BTEB-in rəhbərliyi və üzvləri, respublikanın aidiyyəti tədqiqat institutları fəal iştirak ediblər, onlar tərəfindən ölkə mətbuatında çoxsaylı çıxışlar edilib, məqalələr dərc olunub. Bölmənin “Həyat Elmləri və Biotibb” jurnalının 2024-cü il üzrə ikinci nömrəsi, Bölmə üzvlərinin 4 monoqrafiyası “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə və COP29-da irəli sürülən problemlərə həsr edilib. AMEA-nın müxbir üzvü Elşad Qurbanovun Azərbaycanda uzun illər aparılan tədqiqatların nəticəsi olan “Azərbaycanın bitki örtüyü” adlı fundamental monoqrafiyası xüsusi qeyd edilə bilər. AMEA-nın vitse-prezidenti COP29-un biologiya, aqrar və tibb elmləri qarşısında bir sıra yeni hədəflər qoyduğunu gündəmə gətirib, bu hədəflərdən danışıb.
Akademik İradə Hüseynova AMEA-nın ölkə Prezidenti tərəfindən imzalanmış Nizamnaməsinə əsasən, respublika üzrə əldə olunmuş mühüm elmi tədqiqat nəticələrinin Akademiyada müzakirə edilməsinin bugünkü tədbirin əsas məramı olduğunu bildirib.
Sonra müvafiq hesabat mərizələrinin dinlənilməsinə başlanılıb. İlk olaraq, Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin elmi tədqiqat və təhsil müəssisələrində 2024-cü ildə alınmış ən mühüm fundamental və kliniki nəticələr Nazirliyin Elmi şurasının sədri, “Professor Gindes adına Respublika Uşaq və Yeniyetmələr üçün Vərəm Sanatoriyası” publik hüquqi şəxsin direktoru, tibb elmləri doktoru, professor Rəşid Bədəlov və Elmi şuranın üzvü, Azərbaycan Tibb Universitetinin dosenti, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Törə Sadıqova tərəfindən təqdim edilib. Məruzə ilə bağlı iclas iştirakçılarının çoxsaylı sualları cavablandırılıb, müzakirələr aparılıb. Müzakirələrə yekun vuran akademik İradə Hüseynova Səhiyyə Nazirliyindən daxil olan mühüm tədqiqat nəticələrinin keyfiyyətinin və dərcolunma vəziyyətinin ildən-ilə daha da yaxşılaşdığına diqqət çəkib.
Daha sonra Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin tədqiqat müəssisələrinin müvafiq hesabatları dinlənilib. 2024-cü il ərzində əldə edilmiş ən mühüm nəticələr və onlarla bağlı statistik göstəricilər AR ETN Botanika İnstitutunun baş direktoru, biologiya elmləri doktoru, professor Səyyarə İbadullayeva və institutun icraçı direktoru, biologiya elmləri doktoru, professor Şakir Qasımov, AR ETN Zoologiya İnstitutunun baş direktoru, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ələddin Eyvazov, AR ETN Fiziologiya İnstitutunun icraçı direktoru, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru, professor Əhməd Hacıyev, AR ETN Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov, AR ETN Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev, AR ETN Dendrologiya İnstitutunun baş direktoru v.i.e., biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Minarə Həsənova, AR ETN Mikrobiologiya İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Pənah Muradov, AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova tərəfindən təqdim edilib. Məruzələr üzrə ortaya çıxan sualları məruzəçilər və mühüm nəticələrin müəllifləri cavablandırıblar. Akademiklər İradə Hüseynova və Qərib Məmmədovun, AMEA-nın müxbir üzvləri Elşad Qurbanov, Zeynal Əkpərov, Amin İsmayılov, Tərlan Məmmədov, Vaqif Novruzov və Əlövsət Quliyevin, biologiya elmləri doktorları, professorlar Aydın Əsgərov və Elman İsgəndərin, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Elman Yusifovun, digər aparıcı alimlərin iştirakı ilə aparılan geniş müzakirələrdə əməkdaşlıq əlaqələrinin, ölkə üçün mühüm əhəmiyyət daşıyan məsələlərdə koordinasiyalı fəaliyyətin, ortaq tədqiqatların təşkilinin vacibliyi, dövrün çağırışları və ölkənin ehtiyacları üzrə yeni prioritet istiqamətlər, plan və perspektivlər haqqında danışılıb.
Akademik İradə Hüseynova Azərbaycan Respublikasının “Qırmızı Kitab”ının 3-cü nəşri üzərində aparılmış işləri xatırladaraq, ümumi məqsədlər üçün əməkdaşlığın və əlaqələndirmənin əhəmiyyətini vurğulayıb, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə tədqiqat fəaliyyətlərinin gücləndirilməsinin vacibliyini qeyd edib. AMEA-nın müxbir üzvü Vaqif Novruzov Qarabağın “Qırmızı Kitab”ının hazırlanmasının zəruriliyinə və bu istiqamətdə aparılan fəaliyyətlərə diqqət çəkib. Professor Səyyarə İbadullayeva Botanika İnstitutunun alimləri tərəfindən “Qarabağın florası” kitabının yekunlaşmaqda olduğunu bildirib. Akademik Qərib Məmmədov və AMEA-nın müxbir üzvü Amin İsmayılov torpaqların deqradasiyası və səhralaşma problemlərinin həlli üçün müasir texnologiyalardan istifadə ilə bağlı tədqiqatların aparılmasına ehtiyac olduğunu bildiriblər. AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov yeni sortların yaradılması problemlərindən, bu sahədə fundamental və tətbiqi elmlərin vəhdətindən danışıb. AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev ölkədə su problemlərinin həlli yolları və işğaldan azad edilmiş ərazilərdə kəhriz sisteminin bərpası ilə bağlı fikirlərini bildirib.
BTEB-in Ümumi yığıncağında Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin elm və təhsil müəssisələrinin mühüm nailiyyətlərini nazirliyin rəsmi təmsilçisi, Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Faiq Xudayev təqdim edib. Akademik İradə Hüseynova, AMEA-nın müxbir üzvləri Zeynal Əkpərov, Amin İsmayılov, Pənah Muradov və b. məruzəçiyə suallar ünvanlayıblar, sahə institutlarında aparılan tədqiqat fəaliyyətlərinin gücləndirilməsinin vacibliyini vurğulayaraq, ölkədə ərzaq təhlükəsizliyinin təmin olunmasında fundamental elmlə innovasiyaların vəhdətinin yüksək roluna diqqət çəkiblər.
Yığıncaqda daha sonra görkəmli alimlər - AMEA-nın fəxri üzvü İhsan Doğramacının anadan olmasının 110, akademik Siddiqə Məmmədovanın 100, akademik Mustafa Toçubaşovun 130 illiyi haqqında məsələlər dinlənilib və müvafiq qərarlar qəbul edilib.
BTEB-in Ümumi yığıncağına yekun vuran akademik İradə Hüseynova ümumiləşdirmələr aparıb, bütün məruzəçilərə və iştirakçılara təşəkkürünü bildirib, AMEA-nın üzvləri, institut rəhbərləri, aparıcı alimlər tərəfindən irəli sürülmüş bütün təklif və tövsiyələrin araşdırılacağını, onlar üzrə daha konkret müzakirələrin aparılması üçün Bölmə tərəfindən müvafiq addımların atılacağını deyib.

The General Meeting of the Division of Biological and Medical Sciences of ANAS was held in a hybrid format.
The Division's employees working in the regions joined the meeting via Zoom. The meeting was devoted to the discussion and assessment of important research results obtained in scientific and educational institutions of the country in the field of biology, agriculture and medicine. In addition to the members of the Division of Biological and Medical Sciences, the meeting was attended by official representatives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Health, the Ministry of Agriculture, heads and leading scientists of research institutions and universities, authors of important results and others.
First, the Vice-President of ANAS, Academician Irada Huseynova, Chairman of the Scientific Council of the Division of Biological and Medical Sciences of ANAS, familiarized the participants with the agenda of the meeting. The Head of the Division noted that the current year was marked by a number of important events. The presidential and parliamentary elections in the Republic of Azerbaijan, which fully restored its sovereignty in 2024, were held with great enthusiasm and organization, and both electoral processes covered the territories liberated from occupation after many years. The announcement by the President of the country of 2024 as the "Year of Solidarity for a Green World" had a significant impact on the activities of scientific institutions and specialized departments of universities working in the scientific areas of the Division, as well as the scientific community, and led to the emergence of new priorities for solving important problems. Within the framework of these issues, numerous events were implemented by the National Academy of Sciences of Azerbaijan, ministries, scientific and educational institutions.
The academician drew attention to the fact that the Republic of Azerbaijan successfully hosted the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29) - a grand event of great historical significance associated with national, regional and global goals, at which fateful decisions for the world were made. The leadership and members of the DBMS, specialized research institutes of the republic actively participated in the work of COP29, made numerous speeches and published articles in the republican press. The second issue of the journal "Life Sciences and Biomedicine" of the Division of Biological and Medical Sciences for 2024, 4 monographs of the members of the Division are dedicated to the "Year of Solidarity for a Green World" and the issues raised at COP29. Particularly noteworthy is the fundamental monograph of Corresponding Member of ANAS Elshad Gurbanov "Vegetation of Azerbaijan", which is the result of many years of research in Azerbaijan. The Vice President of ANAS put on the agenda the fact that COP29 set a number of new goals for biological, agricultural and medical sciences and spoke about these goals.
According to the Charter of ANAS signed by the President of the country, Academician Irada Huseynova said that the main purpose of today's event is to discuss important results of scientific research obtained in the republic at the Academy.
Then the hearing of relevant reports began. First, the most important fundamental and clinical results obtained in 2024 in research and educational institutions of the Ministry of Health of the Republic of Azerbaijan were presented by the Chairman of the Scientific Council of the Ministry, Director of the Public Legal Entity "Republican Anti-Tuberculosis Sanatorium for Children and Adolescents named after Professor Gindes", Doctor of Medical Sciences, Professor Rashid Badalov and a member of the Scientific Council, Associate Professor of the Azerbaijan Medical University, Doctor of Philosophy in Medicine Tore Sadigova. Numerous questions from the meeting participants were answered and discussions took place. Concluding the discussions, Academician Irada Huseynova drew attention to the fact that the quality and status of the publication of important research results coming from the Ministry of Health are improving from year to year.
Later, the relevant reports of the research institutions of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan were heard. The most important results achieved in 2024 and the corresponding statistical indicators were presented by the Director General of the Institute of Botany of the MSE of the RA, Doctor of Biological Sciences, Professor Sayyara Ibadullaeva and the Executive Director of the Institute, Doctor of Biological Sciences, Professor Shakir Gasimov, Director General of the Institute of Zoology of the MSE of the RA, Doctor of Philosophy in Agricultural Sciences, Associate Professor Aladdin Eyvazov, Executive Director of the Institute of Physiology of the MSE of the RA, Doctor of Physical and Mathematical Sciences, Professor Akhmed Hajiyev, Director General of the Institute of Genetic Resources of the MSE of the RA, Corresponding Member of ANAS Zeynal Akparov, Director General of the Institute of Soil Science and Agrochemistry of the MSE of the RA, Corresponding Member of ANAS Alovsat Guliyev, Acting Director General of the Institute of Dendrology of the MSE of the RA, Doctor of Philosophy in Biology Minara Gasanova, Director General of the Institute of Microbiology of the MSE of the RA, Corresponding Member of ANAS Panah Muradov, Director General of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the MSE of the RA, Academician Irada Huseynova. The speakers and authors of important results answered the questions that arose during the reports. During extensive discussions with the participation of academicians Irada Huseynova and Garib Mamedov, corresponding members of ANAS Elshad Gurbanov, Zeynal Akparov, Amin Ismailov, Tarlan Mamedov, Vagif Novruzov and Alovsat Guliyev, doctors of biological sciences, professors Aydin Askerov and Elman Iskandar, doctor of philosophy in biology Elman Yusifov and other leading scientists, the importance of coordinated actions, organizing joint research on current issues, new priority areas, plans and prospects that meet the challenges of the time and the needs of the country was emphasized.
Academician Irada Huseynova recalled the work carried out on the 3rd edition of the Red Book of the Republic of Azerbaijan, emphasized the importance of cooperation and coordination for the sake of common goals, and noted the importance of strengthening research activities in the liberated territories. Corresponding Member of ANAS Vagif Novruzov drew attention to the need to prepare the Red Book of Karabakh and the activities carried out in this direction. Professor Sayare Ibadullayeva said that the book "Flora of Karabakh" is being finalized by scientists of the Institute of Botany. Academician Garib Mamedov and Corresponding Member of ANAS Amin Ismailov stated that there is a need to conduct research on the use of modern technologies to solve the problems of land degradation and desertification. Corresponding Member of ANAS Zeynal Akparov spoke about the problems of creating new varieties, the unity of fundamental and applied science in this area. Corresponding Member of ANAS Alovsat Guliyev expressed his opinion on ways to solve water problems in the country and restore the kakhriz system in the territories liberated from occupation.
At the General Meeting of the DBMS, the official representative of the ministry, director of the Scientific Research Institute of Agriculture, Doctor of Philosophy of Agricultural Sciences, Associate Professor Faig Khudayev presented the important achievements of scientific and educational institutions of the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan. Academician Irada Huseynova, corresponding members of ANAS Zeynal Akbarov, Amin Ismayilov, Panah Muradov and others addressed questions to the speaker, emphasized the importance of strengthening research activities carried out in specialized institutes, and drew attention to the high role of the unity of fundamental science and innovation in ensuring food security of the country.
The meeting heard issues related to the 110th anniversary of the birth of outstanding scientists - the 110th anniversary of the birth of Honorary Member of ANAS Ihsan Dogramadzhi, the 100th anniversary of Academician Siddiga Mamedova, the 130th anniversary of Academician Mustafa Tochubashov and made relevant decisions.
Academician Irada Huseynova, who concluded the general meeting of the DBMS, made general conclusions, thanked all the speakers and participants, and said that all proposals and recommendations put forward by ANAS members, heads of institutes, leading scientists will be studied and the Division will take appropriate steps for a more specific discussion on them.