Fevralın 10-da AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında Qadınlar və Qızlar Elmdə Beynəlxalq Günü münasibətilə “STEM sahəsində karyera imkanlarının üzə çıxarılması: elmdə qadının səsi” mövzusunda konfrans keçirilib.
AMEA Rəyasət Heyətinin və AMEA Qadınlar Şurasının birgə təşkilatçılığı ilə gerçəkləşən tədbirdə Akademiyanın və Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyindəki müəssisələrin qadın əməkdaşları iştirak ediblər.
Əvvəlcə görkəmli qadın alimlərimizə həsr olunmuş videoçarx nümayiş etdirilib.
Konfransı giriş nitqi ilə AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İradə Hüseynova açaraq Qadınlar və Qızlar Elmdə Beynəlxalq Gününün təsis olunması barədə danışıb, əlamətdar gün münasibətilə iştirakçıları təbrik edib. O, BMT Baş Assambleyasının 2015-ci ildə qəbul etdiyi qətnamə ilə fizika və kimya sahələri üzrə iki dəfə Nobel mükafatı almış görkəmli alim Mariya Kürinin doğum gününün - 11 fevral tarixinin “Qadınlar və Qızlar Elmdə Beynəlxalq Günü” elan edildiyini bildirib. Bu günün qeyd edilməsində əsas məqsədin dayanıqlı inkişaf kontekstində qadın və qızların cəmiyyətdə rolunun, həmçinin onların elmi və texnoloji sahələrdə fəal iştirakının təmin edilməsi olduğunu söyləyib.
Ölkəmizdə gender siyasətinin gücləndirilməsi, qadınların cəmiyyətdə rolunun yüksəldilməsi və bu istiqamətdə həyata keçirilən mühüm tədbirlərin Ümummilli Lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlı olduğunu söyləyən akademik İradə Hüseynova Prezident İlham Əliyevin qayğısı və təşəbbüsü ilə qadınların aktiv fəaliyyəti naminə yaradılmış real imkanlar nəticəsində müstəqil Azərbaycanın bugünkü həyatında qadınların əvəzolunmaz yerinin olduğunu bildirib. O, Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın çoxşaxəli fəaliyyətini xüsusi vurğulayaraq qeyd edib ki, onun ölkənin ictimai-siyasi həyatındakı uğurlu fəaliyyəti, dövlətimiz, dövlətçiliyimiz naminə, xalqın rifahı üçün gördüyü işlər, xeyirxah əməllər bu gün Azərbaycan qadınının nə qədər fəal olduğunu təsdiq edir.
“Ölkəmizdə ictimai həyatın bütün sahələrində qadınların rolu ildən-ilə daha da artır, ictimai, sosial-iqtisadi, elmi və mədəni sahələrdə qadınlar fəal təmsil olunurlar”, - deyən akademik İradə Hüseynova Azərbaycan qadınlarının elm və təhsildə də yeni hədəflərə doğru irəlilədiyini söyləyib. Qeyd edib ki, ölkənin elm tarixində xüsusi yeri olan alim-oftalmoloq akademik Zərifə Əliyeva, görkəmli şərqşunas professor Aida İmanquliyeva, kimyaçı alim akademik Rəfiqə Əliyeva və digərləri yeni dövr Azərbaycan elmində önəmli izlər buraxıblar.
Görkəmli qadın alimlərimizin elmə bəxş etdiyi yeniliklərdən danışan vitse-prezident Azərbaycanda gender bərabərliyini əks etdirən statistik məlumatları diqqətə çatdırıb. O, qadınların çalışdıqları hər sahədə uğur qazanmaları üçün ölkəmizdə bütün şəraitin yaradıldığını bildirib.
Akademik İradə Hüseynova çıxışının sonunda ömrünü elmlə, təhsilə bağlamış qadınlara həsr olunan tədbirin əhəmiyyətini qeyd edib, konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti v.i.e. akademik Gövhər Baxşəliyeva Azərbaycan qadınlarının, xüsusilə elmdə və təhsildə fərqlənən xanımlarımızın cəmiyyətimizin aparıcı qüvvəsi olduqlarını söyləyib. O, Azərbaycan qadınını əxlaqi dəyərlərin simvolu, cəmiyyətin inkişafının aparıcı qüvvəsi, vətənpərvər, fədakar, ismətli ana kimi xarakterizə edib.
Akademik Gövhər Baxşəliyeva Ümummilli Lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə Azərbaycanda Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi yaradıldığını qeyd edib. Vurğulayıb ki, ölkəmizdə dövlət qadın siyasətinin əsasını qoyan Ulu Öndər Heydər Əliyev qadın şəxsiyyətinə böyük hörmətlə yanaşırdı. Dahi rəhbər ölkə həyatının bütün sahələrində qadınlara xüsusi yer ayırır, onların hərtərəfli fəaliyyətinə geniş imkanlar yaradırdı. Bu gün həmin siyasətin Prezident İlham Əliyev tərəfindən qətiyyətlə davam etdirilməsi isə Azərbaycan qadınlarının məsuliyyətini daha da artırır.
O, dünyada qadınların elmi uğurlarından, bütövlükdə elmdə gender bərabərliyindən, Azərbaycanda bu sahədə olan vəziyyətdən və dövlətin yaratdığı geniş imkanlardan danışaraq bildirib ki, elm, mədəniyyət və digər sahələrdə qazanılan uğurlar Azərbaycan qadınının mədəni və intellektual potensialından xəbər verir.
Daha sonra AMEA Qadınlar Şurasının sədri, Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun şöbə müdiri professor Rəna Mirzəzadə çıxış edərək bu gün ölkəmizdə qadınların bütün sahələrdə inkişafına, o cümlədən elmi fəaliyyətdə uğur qazanmasına xüsusi diqqət yetirildiyini deyib. O, AMEA-da və Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyində olan elmi müəssisələrdə çalışan qadın əməkdaşları Qadınlar və Qızlar Elmdə Beynəlxalq Günü münasibətilə təbrik edib, onlara xoş arzularını çatdırıb.
Professor Rəna Mirzəzadə bugünkü tədbirin məramı, AMEA Qadınlar Şurasının yaradılmasının əhəmiyyəti və ümumilikdə, Azərbaycan qadınının cəmiyyətdəki fəal rolu haqqında fikirlərini bölüşüb. 2018-ci ildə yaradılmış AMEA Qadınlar Şurasının həyata keçirdiyi silsilə işləri diqqətə çatdıran Rəna Mirzəzadə biologiya elmləri doktoru, dosent Tubuxanım Qasımzadə və fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Mahrux Nəcəflinin şuranın sədrinin müavinləri seçildiklərini bildirib.
Şura sədri, həmçinin ölkəmizi dünyada tanıdan qadın alimlərimizin fəaliyyətindən söz açıb. Vurğulayıb ki, Azərbaycan qadınları gözəl ana kimi gənclərimizin Vətənə və torpağa bağlılıq, müstəqil dövlətçiliyimizə, istiqlal ideallarına və azərbaycançılıq məfkurəsinə sədaqət ruhunda formalaşmaları üçün bütün qüvvəsini sərf edirlər.
Konfransda Tarix və Etnologiya İnstitutunun şöbə müdiri akademik Nərgiz Axundovanın “İctimai elmlərin inkişafında qadınların rolu”, Radiasiya Problemləri İnstitutunun icraçı direktoru fizika üzrə fəlsəfə doktoru Rəvan Mehdiyevanın “Texniki elmlərdə qadınlar: qazanılan uğurlar, qarşıya çıxan maneələr”, Dilçilik İnstitutunun Qadınlar Təşkilatının sədri filologiya elmləri doktoru Şəbnəm Həsənli-Qəribovanın “Yeni elmi çağırışlar fonunda Azərbaycanın qadın alimləri: humanitar sahədə dəyişən mühit və yeni öhdəliklər” mövzusunda məruzələri dinlənilib.
Tədbirdə, həmçinin Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun şöbə müdiri kimya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Esmira Quluzadə “Azərbaycanın tanınmış kimyaçı alimləri”, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnsitutunun əməkdaşı Lalə İbadullayeva “Biologiyanın rəqəmsal transformasiyasında yeni era: süni intellekt, maşın və dərin öyrənmənin inqilabi nəticələri” və Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun şöbə müdiri siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Günel Məlikli “Süni intellektin texnoloji aspekti fəlsəfi prizmada” adlı məruzələrlə çıxış ediblər.

On February 10, a conference titled "Unpacking STEM careers: Her Voice in Science" was held at the Central Scientific Library of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) on the occasion of the International Day of Women and Girls in Science.
The event, jointly organized by the Presidium of ANAS and the ANAS Women's Council, was attended by female employees of institutions under the Academy and the Ministry of Science and Education.
The event began with a video presentation dedicated to prominent women scientists.
Opening the conference with an introductory speech, Vice-President of ANAS, Academician Irada Huseynova, spoke about the establishment of the International Day of Women and Girls in Science and congratulated the participants on this significant day. She noted that the UN General Assembly, by a resolution adopted in 2015, declared February 11, the birthday of the outstanding scientist Marie Curie, who received the Nobel Prize twice in physics and chemistry, the "International Day of Women and Girls in Science". She said that the main goal of celebrating this day is to ensure the role of women and girls in society in the context of sustainable development, as well as their active participation in scientific and technological fields.
Academician Irada Huseynova stated that the strengthening of gender policy, the elevation of women's role in society, and the significant measures taken in this direction are associated with the name of National Leader Heydar Aliyev. She noted that, thanks to the care and initiatives of President Ilham Aliyev, real opportunities have been created for women's active participation, and today, women hold an irreplaceable place in the life of independent Azerbaijan. She particularly highlighted the multifaceted activities of First Vice-President Mehriban Aliyeva, emphasizing that her successful work in the socio-political life of the country, her efforts for the state and the welfare of the people, and her good deeds confirm how active Azerbaijani women are today
"Women's role in all spheres of public life in our country is increasing year by year, women are actively represented in the social, socio-economic, scientific, and cultural spheres," said Academician Irada Huseynova, noting that Azerbaijani women are moving toward new goals in science and education. She noted that prominent scientists-ophthalmologist Academician Zarifa Aliyeva, outstanding orientalist Professor Aida Imanguliyeva, chemist Academician Rafiga Aliyeva, and others, who have a special place in the history of science of the country, have left important traces in the modern era of Azerbaijani science.
The Vice-President highlighted the innovations brought to science by our distinguished female scientists and presented statistical data reflecting gender equality in Azerbaijan. She emphasized that all conditions have been created in our country for women to succeed in every field they work in.
In her concluding remarks, Academician Irada Huseynova noted the importance of the event dedicated to women who have devoted their lives to science and education and wished success to the work of the conference.
Then, acting Vice President of ANAS, Academician Govhar Bakhshaliyeva, said that Azerbaijani women, especially our ladies who have distinguished themselves in science and education, are the leading force of our society. She characterized the Azerbaijani woman as a symbol of moral values, a leading force in the development of society, a patriotic, selfless, and virtuous mother.
Academician Govhar Bakhshaliyeva noted that, on the initiative of National Leader Heydar Aliyev, the State Committee for Family, Women, and Children's Issues was established in Azerbaijan. She emphasized that Great Leader Heydar Aliyev, who laid the foundation of the state women's policy in the country, treated women with great respect. The Great Leader devoted a special place to women in all spheres of the country's life, creating wide opportunities for their comprehensive activities. Today, the resolute continuation of this policy by President Ilham Aliyev further increases the responsibility of Azerbaijani women.
Speaking about the scientific achievements of women in the world, gender equality in science as a whole, the situation in this field in Azerbaijan, and the wide opportunities created by the state, she said that the successes achieved in science, culture, and other fields reflect the cultural and intellectual potential of Azerbaijani women.
Later, the Chair of the ANAS Women's Council, Head of the Department at the Institute of Philosophy and Sociology, Professor Rena Mirzazade, spoke about the special attention given to the development of women in all fields, including their success in scientific activities. She congratulated the female employees working at ANAS and scientific institutions under the Ministry of Science and Education on the International Day of Women and Girls in Science and conveyed her best wishes to them.
Professor Rena Mirzazade shared her thoughts on the purpose of today's event, the importance of the establishment of the ANAS Women's Council, and the active role of Azerbaijani women in society in general. She highlighted the series of activities carried out by the ANAS Women's Council, established in 2018, and noted that Doctor of Biological Sciences, Associate Professor Tubukhanum Gasimzade and Doctor of Philosophy in Philosophy Mahrukh Najafali were elected as deputy chairmen of the Council.
The Chairman of the Council also spoke about the activities of our female scientists who have brought recognition to our country worldwide. She emphasized that Azerbaijani women, as wonderful mothers, devote all their efforts to form our youth in the spirit of devotion to the Motherland and land, loyalty to our independent statehood, the ideals of independence and the ideology of Azerbaijanism.
The conference also featured presentations by the Head of the Department of the Institute of History and Ethnology, Academician Nargiz Akhundova on the topic of "The Role of Women in the Development of Social Sciences", Executive Director of the Institute of Radiation Problems, Doctor of Philosophy in Physics Ravan Mehdiyeva on the topic of "Women in Technical Sciences: Achievements and Challenges", the Chair of the Women's Organization of the Institute of Linguistics, Doctor of Philology Shabnam Hasanova-Garibova on the topic of "Azerbaijani Women Scientists in the Context of New Scientific Challenges: Changing Environment and New Responsibilities in the Humanitarian Field".
Also, at the event, the Head of the Department of the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry, Doctor of Philosophy in Chemistry, Associate Professor Esmira Guluzade, delivered a report entitled “Azerbaijan’s Well-Known Chemists”, an employee of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies Lala Ibadullayeva presented on “A New Era in the Digital Transformation of Biology: Revolutionary Consequences of Artificial Intelligence, Machine Learning and Deep Learning”, the Head of the Department of the Institute of Philosophy and Sociology, Doctor of Philosophy in Political Sciences, Associate Professor Gunel Malikli made a presentation on the topic “The Technological Aspect of Artificial Intelligence in a Philosophical Prism”.