Okt 27, 2022 | 11:14 / Konfranslar, iclaslar
Elm və Təhsil Nazirliyinin Zoologiya İnstitutunun akt zalında Azərbaycan Respublikasının “Qırmızı kitabı”nın III nəşrinin hazırlanması üzrə Zoologiya işçi qrupunun növbəti toplantısı keçirilib.
İclasda Zoologiya İnstitutunun, Bakı Dövlət Universitetinin, Azərbaycan Ornitoloji Cəmiyyətinin və s. təşkilatların zooloq alimləri iştirak ediblər.
Toplantını giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova “Qırmızı kitabı”n III nəşrinin AMEA üzrə Redaksiya heyəti və işçi qruplarının bir neçə gün əvvəl baş tutmuş iclasında qoyulan və ümumi qərara gəlinməsi vacib olan məsələlər haqqında məlumat verib, ümumən zooloqların müvafiq istiqamətlərdə fəallığına yüksək qiymət verib.
Sonra Zoologiya İnstitutunun direktoru v.i.e., aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Ələddin Eyvazov, həmin institutun icraçı direktoru, biologiya elmləri doktoru, dosent Elşad Əhmədov “Qırmızı kitabı”n III nəşri üzrə razılaşdırılmalı məsələlərin əvvəlki günlərdə də geniş müzakirə edildiyini və ortaq qərarlara yaxınlaşdıqlarını bildiriblər.
Sonra aparılan müzakirələrdə Azərbaycan Ornitoloji Cəmiyyətinin sədri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Elçin Sultanov, Zoologiya İnstitutunun laboratoriya müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Təvəkkül İskəndərov, aparıcı elmi işçi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Hafiz Muxtarov, Bakı Dövlət Universitetinin kafedra müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əbülfəz Tağıyev və başqaları iştirak ediblər.
İclasda növlər üzrə yazılan oçerklərdə istifadə ediləcək yayılma xəritələrinin ümumi formatı, ədəbiyyat siyahıları və onlara istinadlar və digər bu kimi məsələlər müzakirə edilib, müvafiq sahələrdə MDB ölkələrinin və Türkiyənin təcrübəsinə müraciət edilib.
Müzakirələrə yekun vuran akademik İradə Hüseynova toplantının və qəbul edilən qərarların əhəmiyyətini vurğulayıb, növbəti günlərdə analoji məsələlərin botaniklərlə də müzakirələrinin aparılacağını və sonra yenidən bütün qrupların birgə iclasında yekun qərarların qəbul ediləcəyini bildirib.

Oct 27, 2022 | 11:14 / Conferences, assemblies
The next meeting of the working group on zoology for the preparation of the third edition of the "Red Book" of the Republic of Azerbaijan was held in the assembly hall of the Institute of Zoology of the Ministry of Science and Education.
The meeting was attended by zoologists from the Institute of Zoology, Baku State University, Azerbaijan Ornithological Society and other organizations.
Vice-President of ANAS Academician Irada Huseynova, who opened the meeting with an introductory speech, informed about the issues important for reaching a common solution, raised at the meeting of the Editorial Board and working groups of ANAS of the III edition of the Red Book, held a few days ago, and generally highly appreciated the activities of zoologists in the respective areas.
Then the Acting Director of the Institute of Zoology, Doctor of Philosophy in Agricultural Sciences Aladdin Eyvazov, Executive Director of the Institute, Doctor of Biology, Associate Professor Elshad Akhmedov reported that the issues to be agreed on the third edition of the Red Book had been widely discussed in previous days and were close to joint solutions.
The following discussions were attended by the Chairman of the Azerbaijan Ornithological Society, Doctor of Philosophy in Biology, Associate Professor Elchin Sultanov, Head of the Laboratory of the Institute of Zoology, Doctor of Philosophy in Biology, Associate Professor Tavakkul Iskanderov, Leading Researcher, Doctor of Philosophy in Biology Hafiz Mukhtarov, Head of the Department of Baku State University, Doctor of Philosophy in Biology, Associate Professor Abulfaz Tagiyev and others.
The meeting discussed the general format of distribution maps to be used in species essays, lists of references and references to them and other similar issues, as well as the experience of the CIS countries and Turkey in relevant areas.
Concluding the discussions, Academician Irada Huseynova emphasized the importance of the meeting and the decisions made, said that similar issues would be discussed with botanists in the coming days, and then the final decisions would be made again at a joint meeting of all groups.