Sen 22, 2022 | 04:07 / Konfranslar, iclaslar
Sentyabrın 22-də AMEA-nın Əsas binasında “Şuşa və ətraf ərazilərin biomüxtəlifliyi, torpaq və su ehtiyatları: gələcəyə baxış” mövzusunda beynəlxalq konfrans öz işinə başlayıb.
Əvvəlcə vətən yolunda canlarından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.
Sonra Qarabağ həqiqətlərini, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə həyata keçirilən yenidənqurma işlərini, Şuşa və digər azad olunmuş rayonlarımızda baş tutan tədbir və festivalları əks etdirən videoçarx nümayiş olunub, Dövlət Himni səsləndirilib.
Konfransı giriş nitqi ilə açan AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov müstəqil dövlətçiliyimizin, ərazi bütövlüyümüzün, milli mənliyimizin xilası olan 44 günlük Vətən müharibəsinin Azərbaycan dövlətinin və xalqının əbədi qəhrəmanlıq salnaməsinə qızıl hərflərlə yazıldığını bildirib.
O, öz revanşist xəyallarından bu gün də əl çəkməyən məkrli düşmənin hər zaman öz layiqli cavabını aldığını, Ulu Öndərin siyasi, iqtisadi və hərbi siyasətini uğurla davam və inkişaf etdirən Azərbaycan dövlətinin başçısı, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin qətiyyəti, xalqımızın vahid amal uğrunda dəmir yumruq kimi birləşməsi sayəsində düşmənə bütün cəbhələrdə sarsıdıcı zərbələr endirildiyini diqqətə çatdırıb.
Akademik Arif Həşimov Azərbaycan dövlətinin suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda gedən mübarizədə qəhrəmanlıq göstərmiş şəhidlərimizə Allahdan rəhmət, qazilərimizə şəfa diləyib.
AMEA rəhbəri vurğulayıb ki, bu gün Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərinin bərpası, kommunikasiya xətlərinin çəkilişi, ağıllı kənd və şəhərlərin tikintisi, “yaşıl” iqtisadiyyat prinsipləri ilə müxtəlif təsərrüfat sahələrinin təşəkkülü sürətlə davam edir: “Sevindirici haldır ki, Azərbaycan alimləri, elmi kollektivlər də Böyük Qayıdış və Böyük Dirçəlişə öz töhfələrini verməkdədirlər. Bu gün 30 illik fasilədən sonra Qarabağın yeraltı və yerüstü, canlı və cansız, təbii və mədəni sərvətləri, mövcud bioloji və ekoloji durumu, gələcək inkişaf perspektivləri ciddi multidissiplinar tədqiqatların mövzusudur. AMEA-da Qarabağda tədqiqatların bərpası və gücləndirilməsi ilə bağlı bir sıra qərarlar qəbul edilmiş və bir neçə mühüm elmi tədbir keçirilmişdir”.
Bugünkü konfransın Rəyasət Heyətinin “Azərbaycan Respublikasında 2022-ci ilin “Şuşa ili” elan edilməsinə dair AMEA-nın tədbirlər planı haqqında” 2 fevral 2022-ci il tarixli qərarı əsasında keçirildiyini xatırladan akademik Arif Həşimov tədbirin elmi ictimaiyyətdə böyük maraq doğuracağına, yeni dövr üçün məqsədlərin seçilməsinə, planların həyata keçirilməsinə kömək edəcəyinə inamını ifadə edib, konfransın işini açıq elan edib.
Daha sonra İslam Konfransı Təşkilatı Elm və Texnoloji Əməkdaşlıq Komitəsinin (COMSTECH) katibliyində baş koordinator olan professor Muhammad İqbal Choudharinin videomüraciəti dinlənilib. O, elmi və praktik baxımdan böyük əhəmiyyət kəsb edən konfransın təşkilinə görə AMEA rəhbərliyinə təşəkkür edib, mühüm beynəlxalq tədbirə dəvət olunduğuna görə minnətdarlığını bildirib.
Dağlıq Qarabağ ərazisinin zəngin təbii ehtiyatlara malik olduğunu və davamlı inkişaf üçün əlverişli ekoloji şəraiti ilə seçildiyini qeyd edən M.Choudhari bu regionun biomüxtəlifliyinin məhvinə səbəb olan meşə yanğınlarının qarşısının alınması üçün tədbirlərin görülməsinin zəruriliyindən danışıb. O, ekstremal iqlim şəraitinin yaratdığı problemlərə qarşı koordinasiya tədbirlərinin təşkil olunması istiqamətində görülən işləri yüksək qiymətləndirib.
Əlavə edib ki, iqlim dəyişiklikləri sahəsində fəaliyyət göstərən COMSTECH hazırda beynəlxalq səviyyədə tanınan bir foruma malikdir. Bu forum ətraf mühitlə bağlı problemlərin müəyyənləşdirilməsi və texnologiyaların işlənib hazırlanmasına xidmət edir.
Professor M.Choudhari Şuşa və ətraf ərazilərin biomüxtəlifliyi, torpaq və su ehtiyatları problemlərinə həsr olunmuş bugünkü konfransın həmin məsələlərin ətraflı müzakirəsi baxımından əhəmiyyətli platforma rolunu oynadığını, həmçinin alimlər və digər mütəxəssislər arasında əlaqələrin inkişafına böyük dəstək verəcəyini bildirib. Tədbirin təkcə Azərbaycan üçün deyil, digər ölkələr üçün də faydalı olacağına əminliyini ifadə edib.
Azərbaycan Respublikasının kənd təsərrüfatı nazirinin müavini, professor Elçin Zeynalov işğaldan azad olunmuş ərazilərimizin böyük potensiala malik olduğunu qeyd edib, xüsusən Şuşa şəhərinin zəngin irsi ilə seçildiyini və dünyanın mədəni mərkəzlərindən biri olduğunu vurğulayıb. O, böyük aqrar potensiala malik olan işğaldan azad edilmiş ərazilərimizlə bağlı statistik məlumatları diqqətə çatdırıb.
Elçin Zeynalov qeyd edib ki, azad olunmuş ərazilərimizdə meyvə və tərəvəzçiliyin, heyvandarlığın inkişafı üçün zəruri infrastruktur mövcuddur. Torpaq və iqlim xüsusiyyətləri nəzərə alınmaqla çoxillik meyvə bağlarının, baramaçılığın inkişaf perspektivləri baxımından tut bağlarının, o cümlədən üzümlüklərin salınmasına da xüsusi diqqət yetirilməsi nəzərdə tutulub. O, həmçinin iribuynuzlu və xırda buynuzlu heyvanların sayının artırılması üçün bu ərazilərin böyük potensiala malik olduğunu qeyd edib, bütün təhlükəsizlik tədbirlərinə riayət edilməklə Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin nəzarəti ilə həyata keçirilən payızlıq və yazlıq əkin işləri haqqında məlumat verib. Bildirib ki, hazırda növbəti təsərrüfat ilinə hazırlıq işləri davam etdirilir.
“30 ildir ki, yaylaqlara həsrət qalan soydaşlarımız artıq heyvanlarını Kəlbəcər və Laçın rayonlarında yerləşən yaylaqlarımıza aparmağa başlamışdır”, - deyən Elçin Zeynalov əlavə edib ki, 2022-ci ildə işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə kənd təsərrüfatı fəaliyyətinin bərpası, ətraf-mühit və biomüxtəlifliyin qorunması, “yaşıl” texnologiyaların tətbiqi başlıca məqsədlərimizdəndir.
Nazir müavini aktual mövzuların təqdim olunduğu və yeni perspektivlərin müzakirə olunacağı konfransın işinə uğurlar arzu edib.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Respublikası ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müavini Vüqar Kərimov azad olunmuş ərazilərimizdə ekoloji vəziyyətin yaxşılaşdırılması üzrə atılan addımlara baxmayaraq, son 30 ilə yaxın davam edən işğal dövründə meşə sahələrinin, flora və faunanın, o cümlədən təbiət abidələrinin məhv edilməsi, su resurslarının çirkləndirilməsi və təbii sərvətlərin qeyri-qanuni istismar olunması nəticəsində bu ərazilərdə ekoloji tarazlığın pozulduğunu bildirib.
O, aparılmış monitorinqlər nəticəsində 54 min hektardan artıq meşə sahəsinin tamamilə məhv edildiyini, 43 min hektar olan xüsusi mühafizə edilən təbiət ərazilərində qiymətli fauna və flora növlərinə ciddi ziyan dəydiyini, iqtisadi əhəmiyyət kəsb edən 167 faydalı qazıntı yatağının istismar olunduğunu, ekoloji əhəmiyyətə malik 7 relikt gölün, ümumi həcmi 631 milyon m3 olan 10 su anbarının və 10 minlərlə hektar münbit torpaqların iqtisadi və yaxud da təsərrüfat dövriyyəsindən çıxarıldığının müəyyənləşdirildiyini vurğulayıb.
Vüqar Kərimovun sözlərinə görə, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə bioloji müxtəlifliyin bərpası məqsədilə Ümumdünya Vəhşi Təbiəti Mühafizə Fondunun Azərbaycan nümayəndəliyi və IDEA İctimai Birliyinin birgə təşkilatçılığı ilə ərazinin iqlim şəraitinə uyğun bəzi heyvan növlərinin, ilk növbədə, ceyran, bezoar keçisi və s. öz tarixi areallarına reintroduksiyası layihələri nəzərdə tutulur.
Nazir müavini qeyd edib ki, orta və uzunmüddətli perspektivdə meşələrin ekoloji, su qoruyucu, iqlim tənzimləyici xassələrinin bərpa edilməsi və əvvəlki vəziyyətə qaytarılması üçün meşə əkin işləri aparılır. Bu məqsədlə Cəbrayıl və Zəngilan rayonları ərazisində ümumi sahəsi 100 hektar meşə-parkın salınması işlərinə başlanılıb və ilin sonuna kimi başa çatdırılması planlaşdırılır.
“Müasir texnologiyaların tətbiq edildiyi ağıllı şəhər və kənd konsepsiyasının reallaşdırılması regionun unikal təbiətinin qorunmasına, şəhər mühitində sağlam və keyfiyyətli həyat tərzinin bərqərar edilməsinə səbəb olacaqdır”, - deyən Vüqar Kərimov işğaldan azad edilmiş ərazilərə böyük qayıdış çərçivəsində ekoloji bərpa işlərinin həyata keçirilməsi, ətraf mühitin mühafizəsinin etibarlılığının artırılması, eləcə də biomüxtəliflik və digər təbii resurslardan, həmçinin mineral xammal ehtiyatlarından səmərəli istifadənin bu ərazilərdə təbiətin dirçəlməsinə gətirib çıxardığını diqqətə çatdırıb. O, bu ərazilərdə yenidənqurma və bərpa tədbirlərinin effektivliyinin təmin olunmasında elmi tədqiqatların böyük rolu olduğunu söyləyərək, görüləcək tədbirlər çərçivəsində akademik sektorla və beynəlxalq elmi-tədqiqat institutları ilə əməkdaşlığın vacibliyinə toxunub.
Vüqar Kərimov çıxışının sonunda konfransda yerli və beynəlxalq elmi dairələrlə müzakirə olunan məsələlərin regionun ekosisteminin bərpası istiqamətində məqsədyönlü və ardıcıl işlərin aparılmasına öz töhfəsini verəcəyinə əmin olduğunu deyib.
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova Qarabağda elmi tədqiqatların gələcək inkişafı üçün mühüm rol oynayacaq vacib tədbirlərdən olan bugünkü mötəbər konfransın 27 sentyabr - Anım Gününə bir neçə gün qalmış keçirilməsinin özünəməxsus simvolik məna yükü daşıdığını bildirib.
“Qarabağın biomüxtəlifliyi, torpaq və su ehtiyatları: keçmişi, bugünü və gələcəyi” mövzusunda ilk oxşar konfransın AMEA-da 20-21 may 2021-ci il tarixlərində uğurla həyata keçirildiyini xatırladan vitse-prezident bu tədbirin işğaldan azad edilmiş bölgələrə elmin böyük qayıdışı ilə bağlı müvafiq yol xəritəsinin müəyyənləşdirilməsi, əldə edilmiş ilkin tədqiqatların nəticələrinin elmi ictimaiyyətə çatdırılması, növbəti tədqiqatları stimullaşdırmaq və bu istiqamətdə elmi ictimaiyyəti səfərbər etmək vəzifəsini daşıdığını diqqətə çatdırıb.
“Zəngin biomüxtəlifliyə, su və torpaq ehtiyatlarına, əlverişli torpaq-iqlim şəraitinə və coğrafi mövqeyə, torpaq və su təminatına malik olan azad edilmiş ərazilərin inkişafının sistemli xarakter alması üçün elmin intensiv iştirakı və fəaliyyətlərin elmi yanaşmalara əsaslanması tələb olunur”, - deyən akademik İradə Hüseynova bildirib ki, bu ərazilərə elmi müəssisələr və mütəxəssislər tərəfindən çoxsaylı ekspedisiyalar təşkil olunmuş, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi və digər təşkilatlarla əməkdaşlıq şəraitində monitorinq tədqiqatları aparılmışdır.
Vitse-prezidentin sözlərinə görə, Qarabağda alimlərimiz tərəfindən həyata keçirilmiş tədqiqat işlərinin istiqamətləri sırasında ayrı-ayrı obyektlərin radioekoloji vəziyyətinin, bioloji ehtiyatlarının və biotəhlükəsizlik məsələlərinin öyrənilməsi ilə bağlı işlər, su resurslarına və su ilə bağlı problemlərin həllinə aid araşdırmalar, Azərbaycan Respublikasının “Qırmızı kitab”ının III nəşrinə daxil edilməsi planlaşdırılan növlərin monitorinqi ilə bağlı tədqiqatlar, eləcə də Qarabağ Elmi Tədqiqat Bazasının bərpasına və burada region üçün yaradılmış və yaradılan bitki sortlarına dair fəaliyyətlər xüsusi olaraq qeyd edilməlidir.
Alim regionun radioekoloji və biotəhlükəsizliyi istiqamətində görülən işlərdən də bəhs edib. Bildirib ki, AMEA-nın institutları tərəfindən bu istiqamətdə tədqiqatlar əsasən mənbəyini Ermənistandan götürən çay sistemlərində, işğal müddətində intensiv istismara məruz qalmış faydalı qazıntı yataqları zonalarında, içməli su mənbələrində Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin mütəxəssisləri ilə birgə aparılmışdır.
Akademik İradə Hüseynova bugünkü konfransa Azərbaycanla yanaşı, Türkiyə, İran, Ukrayna, Şimali Kipr Türk Respublikası, Cənubi Koreya, Çin, Gürcüstan və s. ölkələrdən 250-dən çox tezisin təqdim edildiyini deyib, plenar məruzələrdə son bir il yarım ərzində regionda aparılmış tədqiqatların da əksini tapacağını nəzərə çatdırıb.
Konfransda, həmçinin Yaxın Şərq Universitetinin professoru Şimali Kipr Türk Cümhuriyyətinin Ətraf Mühit Mərkəzinin direktoru Salih Gücel, Azərbaycan Meliorasiya və Su Təsərrüfatı Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin sədr müavini Rafiq Aslanov, Təbriz Tibb Universitetinin professoru Əziz Eftikhari, “AgroDairy” MMC-nin kənd təsərrüfatı üzrə müşaviri Məmmədzadə Nəbiyev çıxış edərək konfransın əhəmiyyətindən bəhs edib, tədbirin yekunlarının işğaldan azad olunmuş ərazilərimizin yenidən qurulmasına böyük töhfə verəcəyini bildiriblər.
Daha sonra “Zoom” plaforması üzərindən onlayn formada keçirilən paralel seksiya iclaslarında “Qarabağın geoloji öyrənilməsi: qısa tarix və tədqiqatların inkişaf strategiyası”, “Şuşa və ətraf ərazilərin itmək təhlükəsində olan ali bitkiləri”, “İşğaldan azad edilmiş ərazilərin fauna müxtəlifliyinin monitorinqi”, “Qarabağın azad edilmiş ərazilərində radioekoloji tədqiqatlar” və digər məruzələr dinlənilib. Həmçinin Qarabağ bölgəsi üçün yeni buğda sortlarının yaradılması və ərzaq təhlükəsizliyinin təminatı, su ehtiyatları, Şuşa və ətraf ərazilərdə uzunömürlülük problemləri və s. mövzular ətrafında müzakirələr aparılıb.

Sep 22, 2022 | 04:07 / Conferences, assemblies
On September 22, the international conference on "Biodiversity of Shusha and surrounding areas, soil and water resources: a vision of the future" started its work in the main building of ANAS.
First, the dear memory of our martyrs who lost their lives on the way to the motherland was commemorated with a minute of silence.
After that, a video depicting the realities of Karabakh, the reconstruction works carried out in the territories freed from occupation, the events and festivals held in Shusha and other liberated regions was shown, and the National Anthem was played.
Academician Arif Hashimov, acting president of ANAS, who opened the conference with his opening speech, said that the 44-day Patriotic War, which was the salvation of our independent statehood, territorial integrity, and national identity, was written in golden letters in the eternal heroic annals of the state and people of Azerbaijan.
He said that the insidious enemy, who does not give up his revanchist dreams even today, always gets his deserved response. He noted that thanks to the determination of the head of the state of Azerbaijan, Commander-in-Chief Mr. Ilham Aliyev, who successfully continued and developed the political, economic and military policy of the Great Leader, and the unification of our people like an iron fist for a single action, crushing blows were delivered to the enemy on all fronts.
Academician Arif Hashimov prayed for God's mercy to our martyrs who showed heroism in the struggle for the sovereignty and territorial integrity of the Azerbaijan state, and healing to our veterans.
The head of ANAS stressed that today the restoration of the liberated territories of Azerbaijan, construction of communication lines, construction of smart villages and cities, organization of various fields of the economy with the principles of "green" economy continue at a rapid pace: "It is gratifying that Azerbaijani scientists and research teams also contribute to the Return and Great Revival.
Today, after a 30-year break, underground and surface, living and non-living, natural and cultural resources of Karabakh, the current biological and ecological situation, prospects for further development are the subject of serious interdisciplinary research. A number of decisions were made at ANAS to restore and strengthen research in Karabakh, and several important scientific events were held.”
Today, after a 30-year break, Karabakh's underground and surface, animate and inanimate, natural and cultural resources, current biological and ecological situation, prospects for further development are the subject of serious multidisciplinary research. A number of decisions were made in ANAS o restore and strengthen research in Karabakh, and several important scientific events were held.”
Academician Arif Gashimov recalled that today's conference was held on the basis of the decision of the Presidium "On the action plan for declaring 2022 the Year of Shushi in the Republic of Azerbaijan" dated February 2, 2022. He expressed confidence that he would help in the implementation of plans and declared the work of the conference open.
Academician Arif Gashimov reminded that today's conference was held on the basis of the decision of the Presidium of ANAS "On the action plan for declaring 2022 the Year of Shusha in the Republic of Azerbaijan" dated February 2, 2022. He expressed confidence that he would help in the implementation of plans and declared the work of the conference open.
Then, a video message of Professor Muhammad Iqbal Choudhary, the Chief Coordinator of the Secretariat of the Committee on Scientific and Technological Cooperation of the Organization of Islamic Cooperation (COMSTECH). He thanked the leadership of ANAS for organizing the conference, which is of great importance from a scientific and practical point of view, and expressed gratitude for the invitation to an important international event.
Noting that the territory of Nagorno-Karabakh has rich natural resources and is distinguished by favorable environmental conditions for sustainable development, M. Choudhary spoke about the need to take measures to prevent forest fires that destroy the biodiversity of this region. He highly appreciated the work done in the direction of organizing coordination activities to solve problems caused by extreme climatic conditions.
He added that COMSTECH, working in the field of climate change, now has an internationally recognized forum. This forum serves to identify environmental issues and develop technologies.
Professor M. Chowdhary said that today's conference, dedicated to the problems of biodiversity, land and water resources of Shushi and adjacent territories, will play an important role as a platform for a detailed discussion of these issues, and will also provide great support to the development of relations between scientists and other specialists. He expressed confidence that the event would be useful not only for Azerbaijan, but also for other countries.
Deputy Minister of Agriculture of the Republic of Azerbaijan, Professor Elchin Zeynalov noted that our liberated territories have great potential, and stressed that the city of Shusha is distinguished by its rich heritage and is one of the cultural centers of the world. He drew attention to the statistical data on territories liberated from occupation, which have great agricultural potential.
Elchin Zeynalov noted that our liberated territories have the necessary infrastructure for the development of fruit and vegetable growing and animal husbandry. Taking into account the characteristics of the soil and climate, it is planned to pay special attention to the establishment of perennial orchards, mulberry orchards, including vineyards, from the point of view of the prospects for the development of coconization. He also noted that these areas have great potential for increasing the number of cattle and small cattle, and provided information on the autumn-spring sowing work, which is carried out under the supervision of the Ministry of Agriculture in compliance with all security measures. According to him, preparations for the next economic year are currently underway.
“For 30 years, our compatriots who have missed pastures have already begun to drive their animals to pastures located in the Kalbajar and Lachin regions,” Elchin Zeynalov said, adding that in 2022, the resumption of agricultural activities, environmental protection and biodiversity in the territories liberated from occupation, the use of "green" technologies is one of our main goals.
The Deputy Minister wished success to the work of the conference, which will present topical issues and discuss new perspectives.
Speaking at the event, Deputy Minister of Ecology and Natural Resources of the Republic of Azerbaijan Vugar Kerimov said that despite the steps taken to improve the environmental situation in the liberated territories, over the past 30 years of occupation, as a result of the destruction of forests, flora and fauna, including natural monuments, pollution of water resources and illegal exploitation of natural resources, the ecological balance in these areas has been disturbed.
He stressed that as a result of the monitoring, it was found that more than 54 thousand hectares of forest area were completely destroyed, valuable species of fauna and flora were seriously damaged in specially protected natural areas with an area of 43 thousand hectares, 167 mineral deposits of national economic importance, 7 relict lakes of ecological importance were exploited, 10 reservoirs with a total volume of 631 million m3 and 10 thousand hectares of fertile land were withdrawn from economic turnover.
According to Vugar Karimov, in order to restore biological diversity in the liberated territories, with the joint organization of the Azerbaijani representative office of the World Wildlife Fund and the public association IDEA, projects are planned for the reintroduction of certain animal species suitable for the climatic conditions of the area, primarily the gazelle, bezoar goat, to their historical areas.
The Deputy Minister noted that in the medium and long term, afforestation work is being carried out to restore the ecological, water-saving and climate-regulating properties of forests and return them to their previous state. To this end, work has begun on the construction of a forest park with a total area of 100 hectares in the Jabrayil and Zangilan regions, which is planned to be completed by the end of the year.
“The implementation of the concept of smart cities and villages, where modern technologies are applied, will lead to the protection of the unique nature of the region, the formation of a healthy and high-quality lifestyle in the urban environment,” Vugar Karimov said, noting that the implementation of environmental restoration work, increasing the reliability of environmental protection , as well as the efficient use of biodiversity and other natural resources, as well as minerals, will lead to the revival of nature in these areas. He said that scientific research plays a big role in ensuring the effectiveness of reconstruction and restoration activities in these territories, and touched upon the importance of cooperation with the academic sector and international research institutions in the framework of the measures taken.
At the end of his speech, Vugar Karimov said that he was sure that the issues discussed at the conference with local and international scientific circles would contribute to targeted and consistent work to restore the region's ecosystem.
Vice-President of ANAS Academician Irada Huseynova said that holding today's prestigious conference, which is one of the important events that played an important role in the future development of scientific research in Karabakh, a few days before September 27 - Memorial Day, has a unique symbolic meaning.
Recalling that the first such conference on the topic “Biodiversity, land and water resources of Karabakh: past, present and future” was successfully held at ANAS on May 20-21, 2021, the Vice President stressed that this event has the task of defining an appropriate roadmap for the great return of science to the liberated regions, communicate to the scientific community the results of the preliminary studies obtained, stimulate further research and mobilize the scientific community in this direction.
According to the vice-president, among the areas of research carried out by our scientists in Karabakh, special mention should be made of the work related to the study of the radioecological state of individual objects, biological resources, water resources and water-related problems, with the monitoring of species planned for inclusion in the III edition of "Red Book" of the Republic of Azerbaijan, as well as activities related to the restoration of the Karabakh research base.
Academician Irada Huseynova said that in addition to Azerbaijan, more than 250 theses from Turkey, Iran, Ukraine, the Turkish Republic of Northern Cyprus, South Korea, China, Georgia, etc. were presented at today's conference, and noted that the research conducted in the region over the past one and a half years will be reflected in the plenary reports.
Professor of the Near East University, Director of the Ecological Center of the Turkish Republic of Northern Cyprus Salih Gudzhel, Deputy Chairman of the Open Joint-Stock Company "Azerbaijan Melioration and Water Management" Rafik Aslanov, Professor of the Tabriz Medical University Aziz Eftikhari, Advisor on Agriculture of "AgroDairy" LLC Mammadzade Nabiev, spoke about the importance of the conference and emphasized that the results of the event will make a great contribution to the restoration of the territories liberated from occupation.
Then, as part of parallel breakout sessions held online via the Zoom platform, "Geological study of Karabakh: a brief history and research development strategy", "Higher plants endangered in Shusha and adjacent areas", "Monitoring of the faunal diversity of territories liberated from occupation", "Karabakh radioecological research in the liberated regions" and other reports were heard. Discussions were also held on the topics of creating new varieties of wheat for the Karabakh region and ensuring food security, water resources, the problem of longevity in Shusha and adjacent areas, etc.