Sen 22, 2022 | 04:07 / Konfranslar, iclaslar
Sentyabrın 22-də AMEA-nın Əsas binasında “Şuşa və ətraf ərazilərin biomüxtəlifliyi, torpaq və su ehtiyatları: gələcəyə baxış” mövzusunda beynəlxalq konfrans öz işinə başlayıb.
Əvvəlcə vətən yolunda canlarından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.
Sonra Qarabağ həqiqətlərini, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə həyata keçirilən yenidənqurma işlərini, Şuşa və digər azad olunmuş rayonlarımızda baş tutan tədbir və festivalları əks etdirən videoçarx nümayiş olunub, Dövlət Himni səsləndirilib.
Konfransı giriş nitqi ilə açan AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov müstəqil dövlətçiliyimizin, ərazi bütövlüyümüzün, milli mənliyimizin xilası olan 44 günlük Vətən müharibəsinin Azərbaycan dövlətinin və xalqının əbədi qəhrəmanlıq salnaməsinə qızıl hərflərlə yazıldığını bildirib.
O, öz revanşist xəyallarından bu gün də əl çəkməyən məkrli düşmənin hər zaman öz layiqli cavabını aldığını, Ulu Öndərin siyasi, iqtisadi və hərbi siyasətini uğurla davam və inkişaf etdirən Azərbaycan dövlətinin başçısı, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin qətiyyəti, xalqımızın vahid amal uğrunda dəmir yumruq kimi birləşməsi sayəsində düşmənə bütün cəbhələrdə sarsıdıcı zərbələr endirildiyini diqqətə çatdırıb.
Akademik Arif Həşimov Azərbaycan dövlətinin suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda gedən mübarizədə qəhrəmanlıq göstərmiş şəhidlərimizə Allahdan rəhmət, qazilərimizə şəfa diləyib.
AMEA rəhbəri vurğulayıb ki, bu gün Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərinin bərpası, kommunikasiya xətlərinin çəkilişi, ağıllı kənd və şəhərlərin tikintisi, “yaşıl” iqtisadiyyat prinsipləri ilə müxtəlif təsərrüfat sahələrinin təşəkkülü sürətlə davam edir: “Sevindirici haldır ki, Azərbaycan alimləri, elmi kollektivlər də Böyük Qayıdış və Böyük Dirçəlişə öz töhfələrini verməkdədirlər. Bu gün 30 illik fasilədən sonra Qarabağın yeraltı və yerüstü, canlı və cansız, təbii və mədəni sərvətləri, mövcud bioloji və ekoloji durumu, gələcək inkişaf perspektivləri ciddi multidissiplinar tədqiqatların mövzusudur. AMEA-da Qarabağda tədqiqatların bərpası və gücləndirilməsi ilə bağlı bir sıra qərarlar qəbul edilmiş və bir neçə mühüm elmi tədbir keçirilmişdir”.
Bugünkü konfransın Rəyasət Heyətinin “Azərbaycan Respublikasında 2022-ci ilin “Şuşa ili” elan edilməsinə dair AMEA-nın tədbirlər planı haqqında” 2 fevral 2022-ci il tarixli qərarı əsasında keçirildiyini xatırladan akademik Arif Həşimov tədbirin elmi ictimaiyyətdə böyük maraq doğuracağına, yeni dövr üçün məqsədlərin seçilməsinə, planların həyata keçirilməsinə kömək edəcəyinə inamını ifadə edib, konfransın işini açıq elan edib.
Daha sonra İslam Konfransı Təşkilatı Elm və Texnoloji Əməkdaşlıq Komitəsinin (COMSTECH) katibliyində baş koordinator olan professor Muhammad İqbal Choudharinin videomüraciəti dinlənilib. O, elmi və praktik baxımdan böyük əhəmiyyət kəsb edən konfransın təşkilinə görə AMEA rəhbərliyinə təşəkkür edib, mühüm beynəlxalq tədbirə dəvət olunduğuna görə minnətdarlığını bildirib.
Dağlıq Qarabağ ərazisinin zəngin təbii ehtiyatlara malik olduğunu və davamlı inkişaf üçün əlverişli ekoloji şəraiti ilə seçildiyini qeyd edən M.Choudhari bu regionun biomüxtəlifliyinin məhvinə səbəb olan meşə yanğınlarının qarşısının alınması üçün tədbirlərin görülməsinin zəruriliyindən danışıb. O, ekstremal iqlim şəraitinin yaratdığı problemlərə qarşı koordinasiya tədbirlərinin təşkil olunması istiqamətində görülən işləri yüksək qiymətləndirib.
Əlavə edib ki, iqlim dəyişiklikləri sahəsində fəaliyyət göstərən COMSTECH hazırda beynəlxalq səviyyədə tanınan bir foruma malikdir. Bu forum ətraf mühitlə bağlı problemlərin müəyyənləşdirilməsi və texnologiyaların işlənib hazırlanmasına xidmət edir.
Professor M.Choudhari Şuşa və ətraf ərazilərin biomüxtəlifliyi, torpaq və su ehtiyatları problemlərinə həsr olunmuş bugünkü konfransın həmin məsələlərin ətraflı müzakirəsi baxımından əhəmiyyətli platforma rolunu oynadığını, həmçinin alimlər və digər mütəxəssislər arasında əlaqələrin inkişafına böyük dəstək verəcəyini bildirib. Tədbirin təkcə Azərbaycan üçün deyil, digər ölkələr üçün də faydalı olacağına əminliyini ifadə edib.
Azərbaycan Respublikasının kənd təsərrüfatı nazirinin müavini, professor Elçin Zeynalov işğaldan azad olunmuş ərazilərimizin böyük potensiala malik olduğunu qeyd edib, xüsusən Şuşa şəhərinin zəngin irsi ilə seçildiyini və dünyanın mədəni mərkəzlərindən biri olduğunu vurğulayıb. O, böyük aqrar potensiala malik olan işğaldan azad edilmiş ərazilərimizlə bağlı statistik məlumatları diqqətə çatdırıb.
Elçin Zeynalov qeyd edib ki, azad olunmuş ərazilərimizdə meyvə və tərəvəzçiliyin, heyvandarlığın inkişafı üçün zəruri infrastruktur mövcuddur. Torpaq və iqlim xüsusiyyətləri nəzərə alınmaqla çoxillik meyvə bağlarının, baramaçılığın inkişaf perspektivləri baxımından tut bağlarının, o cümlədən üzümlüklərin salınmasına da xüsusi diqqət yetirilməsi nəzərdə tutulub. O, həmçinin iribuynuzlu və xırda buynuzlu heyvanların sayının artırılması üçün bu ərazilərin böyük potensiala malik olduğunu qeyd edib, bütün təhlükəsizlik tədbirlərinə riayət edilməklə Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin nəzarəti ilə həyata keçirilən payızlıq və yazlıq əkin işləri haqqında məlumat verib. Bildirib ki, hazırda növbəti təsərrüfat ilinə hazırlıq işləri davam etdirilir.
“30 ildir ki, yaylaqlara həsrət qalan soydaşlarımız artıq heyvanlarını Kəlbəcər və Laçın rayonlarında yerləşən yaylaqlarımıza aparmağa başlamışdır”, - deyən Elçin Zeynalov əlavə edib ki, 2022-ci ildə işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə kənd təsərrüfatı fəaliyyətinin bərpası, ətraf-mühit və biomüxtəlifliyin qorunması, “yaşıl” texnologiyaların tətbiqi başlıca məqsədlərimizdəndir.
Nazir müavini aktual mövzuların təqdim olunduğu və yeni perspektivlərin müzakirə olunacağı konfransın işinə uğurlar arzu edib.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Respublikası ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müavini Vüqar Kərimov azad olunmuş ərazilərimizdə ekoloji vəziyyətin yaxşılaşdırılması üzrə atılan addımlara baxmayaraq, son 30 ilə yaxın davam edən işğal dövründə meşə sahələrinin, flora və faunanın, o cümlədən təbiət abidələrinin məhv edilməsi, su resurslarının çirkləndirilməsi və təbii sərvətlərin qeyri-qanuni istismar olunması nəticəsində bu ərazilərdə ekoloji tarazlığın pozulduğunu bildirib.
O, aparılmış monitorinqlər nəticəsində 54 min hektardan artıq meşə sahəsinin tamamilə məhv edildiyini, 43 min hektar olan xüsusi mühafizə edilən təbiət ərazilərində qiymətli fauna və flora növlərinə ciddi ziyan dəydiyini, iqtisadi əhəmiyyət kəsb edən 167 faydalı qazıntı yatağının istismar olunduğunu, ekoloji əhəmiyyətə malik 7 relikt gölün, ümumi həcmi 631 milyon m3 olan 10 su anbarının və 10 minlərlə hektar münbit torpaqların iqtisadi və yaxud da təsərrüfat dövriyyəsindən çıxarıldığının müəyyənləşdirildiyini vurğulayıb.
Vüqar Kərimovun sözlərinə görə, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə bioloji müxtəlifliyin bərpası məqsədilə Ümumdünya Vəhşi Təbiəti Mühafizə Fondunun Azərbaycan nümayəndəliyi və IDEA İctimai Birliyinin birgə təşkilatçılığı ilə ərazinin iqlim şəraitinə uyğun bəzi heyvan növlərinin, ilk növbədə, ceyran, bezoar keçisi və s. öz tarixi areallarına reintroduksiyası layihələri nəzərdə tutulur.
Nazir müavini qeyd edib ki, orta və uzunmüddətli perspektivdə meşələrin ekoloji, su qoruyucu, iqlim tənzimləyici xassələrinin bərpa edilməsi və əvvəlki vəziyyətə qaytarılması üçün meşə əkin işləri aparılır. Bu məqsədlə Cəbrayıl və Zəngilan rayonları ərazisində ümumi sahəsi 100 hektar meşə-parkın salınması işlərinə başlanılıb və ilin sonuna kimi başa çatdırılması planlaşdırılır.
“Müasir texnologiyaların tətbiq edildiyi ağıllı şəhər və kənd konsepsiyasının reallaşdırılması regionun unikal təbiətinin qorunmasına, şəhər mühitində sağlam və keyfiyyətli həyat tərzinin bərqərar edilməsinə səbəb olacaqdır”, - deyən Vüqar Kərimov işğaldan azad edilmiş ərazilərə böyük qayıdış çərçivəsində ekoloji bərpa işlərinin həyata keçirilməsi, ətraf mühitin mühafizəsinin etibarlılığının artırılması, eləcə də biomüxtəliflik və digər təbii resurslardan, həmçinin mineral xammal ehtiyatlarından səmərəli istifadənin bu ərazilərdə təbiətin dirçəlməsinə gətirib çıxardığını diqqətə çatdırıb. O, bu ərazilərdə yenidənqurma və bərpa tədbirlərinin effektivliyinin təmin olunmasında elmi tədqiqatların böyük rolu olduğunu söyləyərək, görüləcək tədbirlər çərçivəsində akademik sektorla və beynəlxalq elmi-tədqiqat institutları ilə əməkdaşlığın vacibliyinə toxunub.
Vüqar Kərimov çıxışının sonunda konfransda yerli və beynəlxalq elmi dairələrlə müzakirə olunan məsələlərin regionun ekosisteminin bərpası istiqamətində məqsədyönlü və ardıcıl işlərin aparılmasına öz töhfəsini verəcəyinə əmin olduğunu deyib.
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova Qarabağda elmi tədqiqatların gələcək inkişafı üçün mühüm rol oynayacaq vacib tədbirlərdən olan bugünkü mötəbər konfransın 27 sentyabr - Anım Gününə bir neçə gün qalmış keçirilməsinin özünəməxsus simvolik məna yükü daşıdığını bildirib.
“Qarabağın biomüxtəlifliyi, torpaq və su ehtiyatları: keçmişi, bugünü və gələcəyi” mövzusunda ilk oxşar konfransın AMEA-da 20-21 may 2021-ci il tarixlərində uğurla həyata keçirildiyini xatırladan vitse-prezident bu tədbirin işğaldan azad edilmiş bölgələrə elmin böyük qayıdışı ilə bağlı müvafiq yol xəritəsinin müəyyənləşdirilməsi, əldə edilmiş ilkin tədqiqatların nəticələrinin elmi ictimaiyyətə çatdırılması, növbəti tədqiqatları stimullaşdırmaq və bu istiqamətdə elmi ictimaiyyəti səfərbər etmək vəzifəsini daşıdığını diqqətə çatdırıb.
“Zəngin biomüxtəlifliyə, su və torpaq ehtiyatlarına, əlverişli torpaq-iqlim şəraitinə və coğrafi mövqeyə, torpaq və su təminatına malik olan azad edilmiş ərazilərin inkişafının sistemli xarakter alması üçün elmin intensiv iştirakı və fəaliyyətlərin elmi yanaşmalara əsaslanması tələb olunur”, - deyən akademik İradə Hüseynova bildirib ki, bu ərazilərə elmi müəssisələr və mütəxəssislər tərəfindən çoxsaylı ekspedisiyalar təşkil olunmuş, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi və digər təşkilatlarla əməkdaşlıq şəraitində monitorinq tədqiqatları aparılmışdır.
Vitse-prezidentin sözlərinə görə, Qarabağda alimlərimiz tərəfindən həyata keçirilmiş tədqiqat işlərinin istiqamətləri sırasında ayrı-ayrı obyektlərin radioekoloji vəziyyətinin, bioloji ehtiyatlarının və biotəhlükəsizlik məsələlərinin öyrənilməsi ilə bağlı işlər, su resurslarına və su ilə bağlı problemlərin həllinə aid araşdırmalar, Azərbaycan Respublikasının “Qırmızı kitab”ının III nəşrinə daxil edilməsi planlaşdırılan növlərin monitorinqi ilə bağlı tədqiqatlar, eləcə də Qarabağ Elmi Tədqiqat Bazasının bərpasına və burada region üçün yaradılmış və yaradılan bitki sortlarına dair fəaliyyətlər xüsusi olaraq qeyd edilməlidir.
Alim regionun radioekoloji və biotəhlükəsizliyi istiqamətində görülən işlərdən də bəhs edib. Bildirib ki, AMEA-nın institutları tərəfindən bu istiqamətdə tədqiqatlar əsasən mənbəyini Ermənistandan götürən çay sistemlərində, işğal müddətində intensiv istismara məruz qalmış faydalı qazıntı yataqları zonalarında, içməli su mənbələrində Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin mütəxəssisləri ilə birgə aparılmışdır.
Akademik İradə Hüseynova bugünkü konfransa Azərbaycanla yanaşı, Türkiyə, İran, Ukrayna, Şimali Kipr Türk Respublikası, Cənubi Koreya, Çin, Gürcüstan və s. ölkələrdən 250-dən çox tezisin təqdim edildiyini deyib, plenar məruzələrdə son bir il yarım ərzində regionda aparılmış tədqiqatların da əksini tapacağını nəzərə çatdırıb.
Konfransda, həmçinin Yaxın Şərq Universitetinin professoru Şimali Kipr Türk Cümhuriyyətinin Ətraf Mühit Mərkəzinin direktoru Salih Gücel, Azərbaycan Meliorasiya və Su Təsərrüfatı Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin sədr müavini Rafiq Aslanov, Təbriz Tibb Universitetinin professoru Əziz Eftikhari, “AgroDairy” MMC-nin kənd təsərrüfatı üzrə müşaviri Məmmədzadə Nəbiyev çıxış edərək konfransın əhəmiyyətindən bəhs edib, tədbirin yekunlarının işğaldan azad olunmuş ərazilərimizin yenidən qurulmasına böyük töhfə verəcəyini bildiriblər.
Daha sonra “Zoom” plaforması üzərindən onlayn formada keçirilən paralel seksiya iclaslarında “Qarabağın geoloji öyrənilməsi: qısa tarix və tədqiqatların inkişaf strategiyası”, “Şuşa və ətraf ərazilərin itmək təhlükəsində olan ali bitkiləri”, “İşğaldan azad edilmiş ərazilərin fauna müxtəlifliyinin monitorinqi”, “Qarabağın azad edilmiş ərazilərində radioekoloji tədqiqatlar” və digər məruzələr dinlənilib. Həmçinin Qarabağ bölgəsi üçün yeni buğda sortlarının yaradılması və ərzaq təhlükəsizliyinin təminatı, su ehtiyatları, Şuşa və ətraf ərazilərdə uzunömürlülük problemləri və s. mövzular ətrafında müzakirələr aparılıb.

Сен 22, 2022 | 04:07 / Конференции, собрания
22 сентября в главном здании НАНА начала работу международная конференция «Биоразнообразие Шуши и прилегающих территорий, почвенные и водные ресурсы: взгляд в будущее».
Вначале, минутой молчания почтили память наших шехидов, погибших на пути к Родине.
После этого был показан видеоролик, рассказывающий о реалиях Карабаха, восстановительных работах, проводимых на освобожденных от оккупации территориях, мероприятиях и фестивалях, проводимых в Шуше и других освобожденных районах, и прозвучал Государственный гимн.
Академик Ариф Гашимов, исполняющий обязанности президента НАНА, открывший конференцию своим вступительным словом, сказал, что 44-дневная Отечественная война, явившаяся спасением нашей независимой государственности, территориальной целостности и национальной идентичности, была написана золотыми буквами в вечную героическую летопись государства и народа Азербайджана.
Он сказал, что коварный враг, который и сегодня не отказывается от своих реваншистских мечтаний, всегда получает заслуженный ответ. Он отметил, что благодаря решимости главы Азербайджанского государства, Главнокомандующего господина Ильхама Алиева, успешно продолжившего и развившего политическую, экономическую и военную политику Великого лидера, сплочению нашего народа как железным кулаком за одно действие наносились сокрушительные удары по врагу на всех фронтах.
Глава НАНА подчеркнул, что сегодня восстановление освобожденных территорий Азербайджана, строительство линий связи, строительство умных сел и городов, организация различных сфер экономики на принципах «зеленой» экономики продолжаются быстрыми темпами: «Отрадно что азербайджанские ученые и научные коллективы также вносят свой вклад в Возвращение и Великое Возрождение. Сегодня, после 30-летнего перерыва, подземные и наземные, живые и неживые, природные и культурные ресурсы Карабаха, современная биологическая и экологическая ситуация, перспективы дальнейшего развития являются предметом серьезных междисциплинарных исследований. В НАНА был принят ряд решений по восстановлению и усилению исследований в Карабахе, проведено несколько важных научных мероприятий».
Академик Ариф Гашимов напомнил, что сегодняшняя конференция была проведена на основании решения Президиума НАНА «О плане действий по объявлению 2022 года «Годом Шуши» в Азербайджанской Республике» от 2 февраля 2022 года. Он выразил уверенность, что он поможет в реализации планов и объявил работу конференции открытой.
Затем было заслушано видеообращение профессора Мухаммада Икбала Чоудхари, главного координатора секретариата Комитета по научно-техническому сотрудничеству Организации Исламской конференции (COMSTECH). Он поблагодарил руководство НАНА за организацию конференции, имеющей большое значение с научной и практической точки зрения, и выразил благодарность за приглашение на важное международное мероприятие.
Отметив, что территория Нагорного Карабаха обладает богатыми природными ресурсами и отличается благоприятными экологическими условиями для устойчивого развития, М.Чоудхари рассказал о необходимости принятия мер по предотвращению лесных пожаров, уничтожающих биоразнообразие этого региона. Он высоко оценил работу, проделанную в направлении организации координационных мероприятий по решению проблем, вызванных экстремальными климатическими условиями.
Он добавил, что COMSTECH, работающий в области изменения климата, в настоящее время имеет международно признанный форум. Этот форум служит для выявления экологических проблем и разработки технологий.
Профессор М.Чоудхари сказал, что сегодняшняя конференция, посвященная проблемам биоразнообразия, земельных и водных ресурсов Шуши и прилегающих территорий, сыграет важную роль как площадка для детального обсуждения этих вопросов, а также окажет большую поддержку развитию отношений между учеными и другими специалистами. Он выразил уверенность, что мероприятие будет полезным не только для Азербайджана, но и для других стран.
Заместитель министра сельского хозяйства Азербайджанской Республики, профессор Эльчин Зейналов отметил, что наши освобожденные от оккупации территории имеют большой потенциал, и подчеркнул, что город Шуша отличается своим богатым наследием и является одним из культурных центров мира. Он обратил внимание на статистические данные об освобожденных от оккупации территориях, обладающих большим сельскохозяйственным потенциалом.
Эльчин Зейналов отметил, что на наших освобожденных территориях имеется необходимая инфраструктура для развития плодоовощеводства и животноводства. С учетом особенностей почвы и климата особое внимание планируется уделить закладке многолетних садов, тутовых садов, в том числе виноградников, с точки зрения перспектив развития коконизации. Он также отметил, что данные районы имеют большой потенциал для увеличения поголовья крупного рогатого скота и мелкого рогатого скота, и предоставил информацию об осенне-весенних посевных работах, которые проводятся под контролем Министерства сельского хозяйства с соблюдением всех мер безопасности. По его словам, в настоящее время продолжается подготовка к следующему экономическому году.
«За 30 лет наши соскучившиеся по пастбищам соотечественники уже начали перегонять своих животных на пастбища, расположенные в Кельбаджарском и Лачинском районах», - сказал Эльчин Зейналов, добавив, что в 2022 году возобновление сельскохозяйственной деятельности, охрана окружающей среды и биоразнообразия на освобожденных от оккупации территориях, применение «зеленых» технологий является одной из наших основных целей.
Замминистра пожелал успехов работе конференции, на которой будут представлены актуальные темы и обсуждены новые перспективы.
Выступивший на мероприятии заместитель министра экологии и природных ресурсов Азербайджанской Республики Вугар Керимов сказал, что, несмотря на предпринятые шаги по улучшению экологической ситуации на освобожденных территориях, за последние 30 лет оккупации в результате уничтожения лесных массивов, флоры и фауны, в том числе памятников природы, загрязнения водных ресурсов и незаконной эксплуатации природных ресурсов экологический баланс в этих районах был нарушен.
Он подчеркнул, что в результате проведенного мониторинга установлено, что более 54 тысяч гектаров лесной площади полностью уничтожено, на особо охраняемых природных территориях площадью 43 тысячи гектаров ценные виды фауны и флоры серьезно пострадали, эксплуатированы 167 месторождений полезных ископаемых, имеющих народнохозяйственное значение, 7 реликтовых озер экологического значения, 10 водохранилищ общим объемом 631 млн м3 и 10 тысяч гектаров плодородных земель было изъято из экономического или хозяйственного оборота.
По словам Вугара Керимова, в целях восстановления биологического разнообразия на освобожденных территориях при совместной организации азербайджанского представительства Всемирного фонда дикой природы и общественного объединения IDEA планируются проекты реинтродукции некоторых видов животных, подходящих для климатических условий местности, в первую очередь джейрана, безоарового козла, на их исторические ареалы.
Заместитель министра отметил, что в среднесрочной и долгосрочной перспективе проводятся лесопосадочные работы по восстановлению экологических, водосберегающих и климаторегулирующих свойств лесов и возвращению их в прежнее состояние. С этой целью в Джебраильском и Зангиланском районах начаты работы по строительству лесопарка общей площадью 100 га, которые планируется завершить до конца года.
«Реализация концепции умных городов и сел, где применяются современные технологии, приведет к защите уникальной природы региона, формированию здорового и качественного образа жизни в городской среде», — сказал Вугар Каримов, отметив, что выполнение эколого-восстановительных работ, повышение надежности охраны окружающей среды, а также эффективное использование биоразнообразия и других природных ресурсов, а также минерального сырья приведут к возрождению природы в этих районах. Он сказал, что научные исследования играют большую роль в обеспечении эффективности реконструктивно-реставрационных мероприятий на этих территориях, и коснулся важности сотрудничества с академическим сектором и международными научно-исследовательскими институтами в рамках принимаемых мер.
В завершение своего выступления Вугар Каримов сказал, что уверен, что вопросы, обсужденные на конференции с местными и международными научными кругами, будут способствовать целенаправленной и последовательной работе по восстановлению экосистемы региона.
Вице-президент НАНА академик Ирада Гусейнова сообщила, что проведение сегодняшней престижной конференции, которая является одним из важных мероприятий, сыгравших важную роль в будущем развитии научных исследований в Карабахе, за несколько дней до 27 сентября - Дня памяти, имеет уникальное символическое значение.
Напомнив, что первая подобная конференция на тему «Биоразнообразие, земельные и водные ресурсы Карабаха: прошлое, настоящее и будущее» была успешно проведена в НАНА 20-21 мая 2021 года, вице-президент подчеркнула, что это мероприятие имеет задачу определить соответствующую дорожную карту для великого возвращения науки в освобожденные регионы, довести до научной общественности результаты полученных предварительных исследований, стимулировать дальнейшие исследования и мобилизовать научное сообщество в этом направлении.
По словам вице-президента, среди направлений исследований, проводимых нашими учеными в Карабахе, особо следует отметить работы, связанные с изучением радиоэкологического состояния отдельных объектов, биологических ресурсов, водных ресурсов и связанных с водой проблем, с мониторингом видов, запланированных для включения в III издание «Красной книги» Азербайджанской Республики, а также мероприятия, связанные с восстановлением Карабахской научно-исследовательской базы.
Академик Ирада Гусейнова сообщила, что помимо Азербайджана на сегодняшней конференции было представлено более 250 тезисов из Турции, Ирана, Украины, Турецкой Республики Северного Кипра, Южной Кореи, Китая, Грузии и др., и отметила, что исследования, проводимые в регионе в течение последних полутора лет будут отражены в пленарных докладах.
Профессор Ближневосточного университета, директор Экологического центра Турецкой республики Северного Кипра Салих Гюджел, заместитель председателя Открытого акционерного общества «Азербайджанская мелиорация и водное хозяйство» Рафик Асланов, профессор Тебризского медицинского университета Азиз Эфтихари, советник по сельскому хозяйству ООО «AgroDairy» Мамедзаде Набиев, выступив рассказали о важности конференции и подчеркнули, что результаты мероприятия внесут большой вклад в восстановление территорий, освобожденных от оккупации.
Затем в рамках параллельных секционных заседаний, проводимых онлайн через платформу Zoom, «Геологическое изучение Карабаха: краткая история и стратегия развития исследований», «Высшие растения, находящиеся под угрозой исчезновения в Шуше и прилегающих районах», «Мониторинг фаунистического разнообразия территорий, освобожденых от оккупации», «Карабахские радиоэкологические исследования в освобожденных районах» и другие доклады были выслушаны. Также были проведены обсуждения на темы создания новых сортов пшеницы для Карабахского региона и обеспечения продовольственной безопасности, водных ресурсов, проблемы долголетия в Шуше и прилегающих районах и др.