Akademik Arif Həşimov Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin həqiqi və müxbir üzvləri ilə görüşüb
Mayın 12-də AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov Akademiyanın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin həqiqi və müxbir üzvləri ilə görüşüb.
Görüş Akademiyanın 27 aprel 2022-ci il tarixli Ümumi yığıncağının davamı olaraq baş tutub.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov bildirib ki, Ümumi yığıncaqda elmimizin gələcək inkişaf dinamikası ilə əlaqədar hansı strateji tədqiqatların aparılması, innovativ layihələrin tətbiqi, Akademiyanın maliyyə mexanizminin təkmilləşdirilməsi, büdcədənkənar vəsaitlərin cəlb edilməsinin genişləndirilməsi və ümumilikdə yol xəritəsinin müəyyənləşdirilməsi ilə bağlı müzakirələrin bölmələrdə davam etdirilməsi qərara alınıb.
Akademik Arif Həşimov elmi bölmələrin təklifləri əsasında Rəyasət Heyətinin yekun sənədi qəbul edəcəyini diqqətə çatdırıb.
AMEA rəhbəri elmin təhlükəsizliyinin təmin edilməsinin vacib məsələlərdən olduğunu deyib, elmin qorunması üçün isə elmi mühiti qorumağın vacibliyinə toxunub.
Natiq hazırda Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin dünya, eləcə də respublika üçün aktual olan biologiya, aqrar və tibb elmlərinin problemləri ilə, o cümlədən su ehtiyatları və ərzaq təhlükəsizliyi məsələsi ilə məşğul olduğunu, bu istiqamətdə önəmli tədqiqatlar aparıldığını, eyni zamanda bu və digər sahələr üzrə intensiv kadr hazırlığının aparıldığını  diqqətə çatdırıb.
Akademik Arif Həşimov çıxışlarda səsləndiriləcək real təkliflərin nəzərə alınacağını və yekun sənəddə əksini tapacağını vurğulayıb.
Sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İradə Hüseynova Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin zəngin tarixə malik olduğunu və bu ənənələrin hazırda da davam etdirildiyini söyləyib. Qeyd edib ki, ölkə rəhbərliyinin çağırışları əsasında bölmənin elmi müəssisələrində ərzaq təhlükəsizliyi, su problemləri, koronavirus pandemiyası və digər istiqamətlərdə araşdırmalar aparılır. Akademik İradə Hüseynova, həmçinin mayın 20-də Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin və Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun təşkilatçılığı ilə Tərtər rayonunun Şıxarx qəsəbəsində, Qarabağ Elmi Tədqiqat Bazasında növbəti tarla seminarının keçiriləcəyini deyib və bu kimi tədbirlərin həm mədəni bitkilərin yeni sortlarının yaradılması və tətbiqi, həm də işğaldan azad edilmiş ərazlərdə kənd təsərrüfatının bərpası və inkişafı baxımından xüsusi önəm kəsb etdiyini bildirib.
O, həmçinin bölmə üzvlərinin və digər aparıcı alimlərin bir çox dövlət proqramlarında və layihələrdə ekspert qismində fəal iştirak etdiklərini diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov isə idarəetmənin optimallaşdırılması, respublikada dissertasiya mövzuları ilə yanaşı, aparılan elmi-tədqiqat işlərinin koordinasiyası məsələlərinə diqqətin artırılması, ərzaq təhlükəsizliyinin təmin olunmasında önəmli rol oynayan mütəxəssislər yetişdirmək məqsədilə aqrar elm sahələri üzrə dissertasiya müdafiəsi və təsdiqinə tələblərin yumşaldılması ilə bağlı təkliflərini səsləndirib. O, Akademiyanın ərzaq təhlükəsizliyi probleminin həlli, yeni sortların yaradılması və tətbiqi ilə bağlı kifayət qədər potensiala malik olduğunu söyləyib, bununla bağlı Bölmədə müzakirələrin aparıldığını vurğulayıb.
AMEA-nın müxbir üzvü İlham Şahmuradov isə çıxışında diqqəti maliyyələşmə mexanizminə və yeni avadanlıqların alınması probleminə çəkib. Həmçinin bir sıra sahələr üzrə terminoloji lüğətlərin yaradılmasına ehtiyac olduğunu bildirib, eləcə də problem şuralarının dissertasiya mövzularının adlarından əlavə, onların aktuallığına da nəzər yetirməsinin önəminə toxunub.
Görüşdə çıxış edən akademik Validə Əlizadə müxtəlif təhlillər aparılmasının vacibliyinə diqqət çəkərək doktorantların xaricdə təhsil keçmələri, bir sıra elmi istiqamətlər üzrə ixtisasların təsnifatı və s. barədə təkliflərini bildirib.
AMEA-nın müxbir üzvü Nuru Bayramov elmi ədəbiyyatlarla işləmək, məqalə hazırlamaq, müxtəlif təhlillər aparmaq məqsədilə doktorantlar üçün xüsusi kursların təşkil edilməsi, həmçinin elmi nəşrlər və eləcə də elmi-tədqiqat avadanlıq və cihazlarının mərkəzi qeydiyyat bazalarının yaradılması və s. barədə təkliflərini diqqətə çatdırıb.
Sonra çıxış edən AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev cihaz və avadanlıqlardan istifadə olunması qaydaları, eləcə də torpaq və su tədqiqatları, qrant layihələri barədə təkliflərini bildirib.
AMEA-nın müxbir üzvü Pənah Muradov kadr hazırlığı məsələləri, AMEA-nın müxbir üzvü Amin İsmayılov elmi-tədqiqat işlərinin səmərəliliyi, onlayn müraciət, AMEA-nın müxbir üzvü Saleh Məhərrəmov isə təmsil etdiyi elm sahəsi üzrə müvafiq elmi şuranın yaradılması və s. məsələlər barədə çıxış edərək təklif və mülahizələrini səsləndiriblər.
Sonda AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov tədbirdə səsləndirilən bütün təkliflərə geniş şərh verərək münasibətini bildirib və Rəyasət Heyətinin iclasında qeyd edilən məsələlərin müzakirəyə çıxarılacağını diqqətə çatdırıb.

May 13, 2022 | 01:00 / Meetings
On May 12, Acting President of ANAS, Academician Arif Hashimov met with active and corresponding members of the Division of Biological and Medical Sciences of the Academy.
The meeting was held following the results of the General Meeting of the Academy on April 27, 2022.
Opening the event, Acting President of ANAS, academician Arif Hashimov said that at the General Assembly it was decided to continue discussions related to the strategic dynamics of the future development of science, the implementation of innovative projects, the improvement of the financial mechanism of the Academy, the expansion of extrabudgetary funds and the definition of a roadmap in general in sections.
Academician Arif Hashimov noted that the Presidium will adopt the final document based on the proposals of scientific divisions.
The head of ANAS said that ensuring the safety of science is one of the important issues, and touched upon the importance of protecting the scientific environment for the protection of science.
The speaker noted that the Division of Biological and Medical Sciences is currently dealing with the problems of biological, agricultural and medical sciences, including water resources and food safety, which are relevant to the world and the country. He noted that staff training is underway.
Academician Arif Hashimov stressed that the real proposals will be taken into account in the speeches and will be reflected in the final document.
Then the vice-president of ANAS, academician Irada Huseynova said that the Division of Biological and Medical Sciences has a rich history and these traditions are still continued. She noted that based on the calls of the country's leadership, research is being conducted in the scientific institutions of the department in the areas of food security, water problems, coronavirus pandemic and other areas. Academician Irada Huseynova also said that the next field seminar will be held on May 20 in the Shikharkh settlement of Tartar region, at the Karabakh Scientific Research Base, organized by the Division of Biological and Medical Sciences and the Institute of Genetic Resources. She said it was of special importance for the restoration and development of agriculture in the liberated areas.
She also noted that members of the Division and other leading scientists are actively involved as experts in many government programs and projects.
Zeynal Akbarov, Corresponding Member of ANAS, who spoke at the event, voiced his proposals for optimizing management, increasing attention to the issues of coordinating research work in the republic with dissertation topics, softening the requirements for defending and approving dissertations in the field of agricultural sciences in order to train specialists who play an important role for food security
He said that the academy has sufficient potential to solve the problem of food security, create and introduce new varieties, and stressed that discussions are underway in the department.
Corresponding member of ANAS Ilham Shahmuradov in his speech drew attention to the financing mechanism and the problem of acquiring new equipment. He also emphasized the need to create terminological dictionaries in a number of areas, as well as the importance of problem councils for considering not only the titles of dissertation topics, but also their relevance.
Speaking at the meeting, Academician Valida Alizadeh drew attention to the importance of conducting various analyzes and made proposals for the training of doctoral students abroad, the classification of specialties in a number of scientific areas.
Corresponding Member of ANAS Nuru Bayramov noted proposals for organizing special courses for doctoral students on working with scientific literature, preparing articles, conducting various analyzes, as well as creating a central registration database of scientific publications and research equipment and instruments.
Corresponding member of ANAS Alovsat Guliyev made proposals on the rules of use of devices and equipment, as well as land and water research, grant projects.
Corresponding member of ANAS Panah Muradov spoke about personnel training issues, corresponding member of ANAS Amin Ismayilov on the efficiency of scientific-research work, online application, corresponding member of ANAS Saleh Maharramov on establishment of relevant scientific council in the field of science he represented, etc. They spoke about the issues and voiced their suggestions and opinions.
In the end, the Acting President of ANAS, Academician Arif Hashimov commented on all the proposals voiced at the event and noted that the issues mentioned at the meeting of the Presidium will be discussed.