Akademik Arif Həşimov Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin həqiqi və müxbir üzvləri ilə görüşüb
Mayın 12-də AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov Akademiyanın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin həqiqi və müxbir üzvləri ilə görüşüb.
Görüş Akademiyanın 27 aprel 2022-ci il tarixli Ümumi yığıncağının davamı olaraq baş tutub.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov bildirib ki, Ümumi yığıncaqda elmimizin gələcək inkişaf dinamikası ilə əlaqədar hansı strateji tədqiqatların aparılması, innovativ layihələrin tətbiqi, Akademiyanın maliyyə mexanizminin təkmilləşdirilməsi, büdcədənkənar vəsaitlərin cəlb edilməsinin genişləndirilməsi və ümumilikdə yol xəritəsinin müəyyənləşdirilməsi ilə bağlı müzakirələrin bölmələrdə davam etdirilməsi qərara alınıb.
Akademik Arif Həşimov elmi bölmələrin təklifləri əsasında Rəyasət Heyətinin yekun sənədi qəbul edəcəyini diqqətə çatdırıb.
AMEA rəhbəri elmin təhlükəsizliyinin təmin edilməsinin vacib məsələlərdən olduğunu deyib, elmin qorunması üçün isə elmi mühiti qorumağın vacibliyinə toxunub.
Natiq hazırda Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin dünya, eləcə də respublika üçün aktual olan biologiya, aqrar və tibb elmlərinin problemləri ilə, o cümlədən su ehtiyatları və ərzaq təhlükəsizliyi məsələsi ilə məşğul olduğunu, bu istiqamətdə önəmli tədqiqatlar aparıldığını, eyni zamanda bu və digər sahələr üzrə intensiv kadr hazırlığının aparıldığını  diqqətə çatdırıb.
Akademik Arif Həşimov çıxışlarda səsləndiriləcək real təkliflərin nəzərə alınacağını və yekun sənəddə əksini tapacağını vurğulayıb.
Sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İradə Hüseynova Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin zəngin tarixə malik olduğunu və bu ənənələrin hazırda da davam etdirildiyini söyləyib. Qeyd edib ki, ölkə rəhbərliyinin çağırışları əsasında bölmənin elmi müəssisələrində ərzaq təhlükəsizliyi, su problemləri, koronavirus pandemiyası və digər istiqamətlərdə araşdırmalar aparılır. Akademik İradə Hüseynova, həmçinin mayın 20-də Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin və Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun təşkilatçılığı ilə Tərtər rayonunun Şıxarx qəsəbəsində, Qarabağ Elmi Tədqiqat Bazasında növbəti tarla seminarının keçiriləcəyini deyib və bu kimi tədbirlərin həm mədəni bitkilərin yeni sortlarının yaradılması və tətbiqi, həm də işğaldan azad edilmiş ərazlərdə kənd təsərrüfatının bərpası və inkişafı baxımından xüsusi önəm kəsb etdiyini bildirib.
O, həmçinin bölmə üzvlərinin və digər aparıcı alimlərin bir çox dövlət proqramlarında və layihələrdə ekspert qismində fəal iştirak etdiklərini diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov isə idarəetmənin optimallaşdırılması, respublikada dissertasiya mövzuları ilə yanaşı, aparılan elmi-tədqiqat işlərinin koordinasiyası məsələlərinə diqqətin artırılması, ərzaq təhlükəsizliyinin təmin olunmasında önəmli rol oynayan mütəxəssislər yetişdirmək məqsədilə aqrar elm sahələri üzrə dissertasiya müdafiəsi və təsdiqinə tələblərin yumşaldılması ilə bağlı təkliflərini səsləndirib. O, Akademiyanın ərzaq təhlükəsizliyi probleminin həlli, yeni sortların yaradılması və tətbiqi ilə bağlı kifayət qədər potensiala malik olduğunu söyləyib, bununla bağlı Bölmədə müzakirələrin aparıldığını vurğulayıb.
AMEA-nın müxbir üzvü İlham Şahmuradov isə çıxışında diqqəti maliyyələşmə mexanizminə və yeni avadanlıqların alınması probleminə çəkib. Həmçinin bir sıra sahələr üzrə terminoloji lüğətlərin yaradılmasına ehtiyac olduğunu bildirib, eləcə də problem şuralarının dissertasiya mövzularının adlarından əlavə, onların aktuallığına da nəzər yetirməsinin önəminə toxunub.
Görüşdə çıxış edən akademik Validə Əlizadə müxtəlif təhlillər aparılmasının vacibliyinə diqqət çəkərək doktorantların xaricdə təhsil keçmələri, bir sıra elmi istiqamətlər üzrə ixtisasların təsnifatı və s. barədə təkliflərini bildirib.
AMEA-nın müxbir üzvü Nuru Bayramov elmi ədəbiyyatlarla işləmək, məqalə hazırlamaq, müxtəlif təhlillər aparmaq məqsədilə doktorantlar üçün xüsusi kursların təşkil edilməsi, həmçinin elmi nəşrlər və eləcə də elmi-tədqiqat avadanlıq və cihazlarının mərkəzi qeydiyyat bazalarının yaradılması və s. barədə təkliflərini diqqətə çatdırıb.
Sonra çıxış edən AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev cihaz və avadanlıqlardan istifadə olunması qaydaları, eləcə də torpaq və su tədqiqatları, qrant layihələri barədə təkliflərini bildirib.
AMEA-nın müxbir üzvü Pənah Muradov kadr hazırlığı məsələləri, AMEA-nın müxbir üzvü Amin İsmayılov elmi-tədqiqat işlərinin səmərəliliyi, onlayn müraciət, AMEA-nın müxbir üzvü Saleh Məhərrəmov isə təmsil etdiyi elm sahəsi üzrə müvafiq elmi şuranın yaradılması və s. məsələlər barədə çıxış edərək təklif və mülahizələrini səsləndiriblər.
Sonda AMEA-nın prezidenti v.i.e., akademik Arif Həşimov tədbirdə səsləndirilən bütün təkliflərə geniş şərh verərək münasibətini bildirib və Rəyasət Heyətinin iclasında qeyd edilən məsələlərin müzakirəyə çıxarılacağını diqqətə çatdırıb.

Мая 13, 2022 | 01:00 / Встречи
12 мая исполняющий обязанности президента НАНА, академик Ариф Гашимов встретился с действительными членами и членами-корреспондентами Отделения биологических и медицинских наук Академии.
Встреча состоялась по итогам Общего собрания Академии 27 апреля 2022 года.
Открывая мероприятие, исполняющий обязанности президента НАНА, академик Ариф Гашимов сказал, что на общем собрании было принято решение продолжить обсуждения, связанные со стратегической динамикой будущего развития науки, реализацией инновационных проектов, совершенствованием финансового механизма Академии, расширением внебюджетных фондов и определением дорожной карты в целом в секциях.
Академик Ариф Гашимов отметил, что Президиум примет итоговый документ на основе предложений научных подразделений.
Глава НАНА сказал, что обеспечение безопасности науки является одним из важных вопросов, и затронул важность защиты научной среды для защиты науки.
Докладчик отметил, что Отделение биологических и медицинских наук в настоящее время занимается проблемами биологических, сельскохозяйственных и медицинских наук, включая водные ресурсы и продовольственную безопасность, которые актуальны для мира и страны. Он отметил, что обучение персонала продолжается.
Академик Ариф Гашимов подчеркнул, что реальные предложения будут учтены в выступлениях и отражены в итоговом документе.
Затем вице-президент НАНА, академик Ирада Гусейнова сказала, что Отделение биологических и медицинских наук имеет богатую историю и эти традиции продолжаются до сих пор. Она отметила, что на основании призывов руководства страны в научных учреждениях ведомства проводятся исследования в области продовольственной безопасности, водных проблем, пандемии коронавируса и других направлениях. Академик Ирада Гусейнова также сообщила, что очередной выездной семинар состоится 20 мая в поселке Шихарх Тертерского района на базе Карабахской научно-исследовательской базы, организованный Отделением биологических и медицинских наук и Институтом генетических ресурсов. По ее словам, это имеет особое значение для восстановления и развития сельского хозяйства в освобожденных районах.
Она также отметила, что сотрудники Отделения и другие ведущие ученые активно привлекаются в качестве экспертов во многих государственных программах и проектах.
Выступивший на мероприятии член-корреспондент НАНА Зейнал Акперов озвучил свои предложения по оптимизации управления, усилению внимания к вопросам координации научно-исследовательских работ в республике с темами диссертаций, смягчению требований к защите и утверждению диссертаций в области аграрных наук в целях подготовки специалистов, играющих важную роль в обеспечение продовольственной безопасности
Он сказал, что академия имеет достаточный потенциал для решения проблемы продовольственной безопасности, создания и внедрения новых сортов, и подчеркнул, что в ведомстве ведутся обсуждения.
Член-корреспондент НАНА Ильхам Шахмурадов в своем выступлении обратил внимание на механизм финансирования и проблему приобретения нового оборудования. Он также подчеркнул необходимость создания терминологических словарей по ряду направлений, а также важность проблемных советов для рассмотрения не только названий тем диссертаций, но и их актуальности.
Выступая на встрече, академик Валида Ализаде обратила внимание на важность проведения различных анализов и выступила с предложениями по обучению докторантов за рубежом, классификации специальностей по ряду научных направлений.
Член-корреспондент НАНА Нуру Байрамов отметил предложения по организации специальных курсов для докторантов по работе с научной литературой, подготовке статей, проведению различных анализов, а также по созданию центральной регистрационной базы данных научных публикаций и исследовательского оборудования и приборов.
Член-корреспондент НАНА Аловсат Гулиев внес предложения по правилам использования приборов и оборудования, а также исследований земли и воды, грантовых проектов.
Член-корреспондент НАНА Панах Мурадов рассказал о вопросах подготовки кадров, член-корреспондент НАНА Амин Исмаилов об эффективности научно-исследовательской работы, онлайн-заявке, член-корреспондент НАНА Салех Магеррамов о создании соответствующего научного совета в представляемой им области науки и т.д. Они рассказали о проблемах и высказали свои предложения и мнения.
В завершение исполняющий обязанности президента НАНА, академик Ариф Гашимов прокомментировал все озвученные на мероприятии предложения и отметил, что вопросы, затронутые на заседании Президиума, будут обсуждены.