Apr 02, 2021 | 02:00 / Konfranslar, iclaslar
Aprelin 2-də AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının (GAMŞ) iclası keçirilib. İnstitutun elmi işlər üzrə direktor müavini biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ələmdar Məmmədovun sədrliyi ilə keçirilən iclasda GAMŞ-nın üzvləri ilə yanaşı, İnstitutun direktoru akademik İ.Hüseynova, AMEA-nın müxbir üzvü, professor İ.Əzizov, İnstitutun elmi katibi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru D.Əliyeva da iştirak ediblər. İclasda İnstitutun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının yeni tərkibinin formalaşdırılması, yaş həddi ilə əlaqədar şuranın hazırkı sədri Ulduzə Qurbanovanın işinə xitam verilməsi, şuraya yeni sədr, müavin və katibin seçilməsi məsələləri müzakirə olunub. Gənclər təşkilatının fəaliyyətini yüksək qiymətləndirən AMEA-nın müxbir üzvü İ.Əzizov gənclərin institutun elmi və ictimai həyatındakı aktiv rolunu yüksək qiymətləndirib. Akademik İradə Hüseynova məlumat verib ki, GAMŞ-nın sədri Ulduzə xanım eyni zamanda İnstitutun Elmi şurasının üzvü, Dissertasiya şurasının elmi katibi, AMEA-nın vitse-prezidentinin xidmətinin aparıcı mütəxəssisidir. Doktorluq işi üzərində çalışan U. Qurbanova elmi fəaliyyəti ilə yanaşı, AMEA YAP ərazi təşkilatının sədri vəzifəsini də uğurla yerinə yetirir. Akademik İ. Hüseynova yeni seçilən rəhbərliyin U. Qurbanovanın təcrübəsindən nümunə götürəcəyinə inamını ifadə edib.
Daha sonra GAMŞ-ın yeni tərkibinin formalaşdırılması məqsədilə şuranın sədri, sədr müavinləri və katibi vəzifəsinə gənclər tərəfindən irəli sürülən namizədlərin elmi və ictimai fəaliyyəti haqqında iclas iştirakçılarına məlumat verilib, açıq səsvermə keçirilib. Səs çoxluğu ilə GAMŞ-nın sədri vəzifəsinə Bioadaptasiya laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Nərgiz Bayramova, sədr müavinləri vəzifəsinə Bitki biotexnologiyası laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Aygün Sadıqova və Bioadaptasiya laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Sabina Ömərova, şuranın katibi vəzifəsinə isə Molekulyar biomühəndislik laboratoriyasının magistrantı Aytac Mürşüdzadə seçilib.
Tədbirin sonunda akademik İradə Hüseynova gəncləri təbrik edib və onlara fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb

Апр 02, 2021 | 02:00 / Конференции, собрания
2-го апреля в Институте Молекулярной Биологии и Биотехнологий НАНА прошло заседание Совета Молодых Ученых и Специалистов (СМУС). В заседании под председательством заместителя директора института по науке, доктора философии в области биологии Аламдара Мамедова, наряду с членами СМУС, принимали участие директор института академик Ирада Гусейнова, член-корреспондент НАНА профессор Ибрагим Азизов, ученый секретарь института, доктор философии а области биологии Дурна Алиева. На заседании обсуждались вопросы формирования нового состава Совета Молодых Ученых и Специалистов института, завершения из-за превышения возрастного предела срока работы нынешнего председателя Улдузы Гурбановой, выборы нового председателя Совета, его заместителей и секретаря. Член-корреспондент НАНА Ибрагим Азизов, высоко оценив деятельность нашей молодежной организации, подчеркнул активную роль молодежи в научной и общественной жизни института. Академик Ирада Гусейнова, проинформировала присутствующих о том, что председатель СМУС Улдуза Гурбанова в то же время является членом Ученого Совета института, ученым секретарем Диссертационного Совета, а также ведущим специалистом службы вице-президента НАНА. Работающая над своей диссертационной работой У.Гурбанова, с успехом совмещает научную деятельность с с председательством в территориальной организации Партии Новый Азербайджан НАНА. Академик И.Гусейнова выразила уверенность в том, что новое руководство СМУС возьмет за образец деятельность У.Гурбановой на этом посту и воспользуется ее богатым опытом.
После этого с целью формирования нового состава СМУС участникам собрания была предоставлена информация о научной и общественной деятельности кандидатов, выдвинутых со стороны молодежи института на должность председателя Совета, его заместителей и секретаря, после чего прошло открытое голосование. Большинством голосов на должность председателя СМУС была избрана младший научный сотрудник лаборатории «Биоадаптация» Наргиз Байрамова, заместителями председателя – младший научный сотрудник лаборатории «Биотехнология растений» Айгюн Садыгова и младший научный сотрудник лаборатории «Биоадаптация» Сабина Омарова, а на должность секретаря Совета – магистрант лаборатории «Молекулярная биоинженерия» Айтадж Муршудзаде.
В конце собрания академик Ирада Гусейнова поздравила молодежь с избранием на должность и пожелала успехов в их деятельности.